میکروسکوپ های الکترونی عبوری – ایران درجمع کشورهای سازنده میکروسکوپ های پیشرفته

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۳۰
میکروسکوپ های الکترونی عبوری - ایران درجمع کشورهای سازنده میکروسکوپ های پیشرفته

میکروسکوپ های الکترونی عبوری

در میکروسکوپ های الکترونی عبوری (TEM) پرتو الکترونی به بخش بزرگی از نمونه تابیده میشود و پرتو الکترونی از نمونه عبور می­‌کند. پرتو الکترونی عبوری روی یک صفحه حساس به پرتو الکترونی تابانده می­شود و از این طریق تصویر ایجاد می­‌شود. برای مشاهده مواد و یا ذراتی با ابعاد کوچکتر از ۳ میکرومتر باید از میکروسکوپ­‌های الکترونی استفاده شود.کشورهای آمریکا و ژاپن تولیدکنندگان این نوع از میکروسکوپ ها هستند.اما حالا محققان کشور موفق به طراحی و ساخت آن در داخل کشور شده اند.دکتر سید عباس شاهمرادی مدیر یک شرکت دانش بنیان در رابطه با ساخت این دستگاه گفت:پروژه طراحی و ساخت این دستگاه بعد از هشت سال تلاش به ثمر نشست.و ما توانستیم میکروسکوپ الکترونی عبوری را به تولید برسانیم.

میکروسکوپ های الکترونی عبوری – ایران درجمع کشورهای سازنده میکروسکوپ های پیشرفته

کارایی این میکروسکوپ های پیشرفته

در حال حاضر ۳۵ نمونه خارجی از این میکروسکوپ در کشور وجود دارد که از این تعداد ۳۰ میکروسکوپ قابل استفاده نیستند چرا که واردات آن ممنوع است و خدماتی جهت تعمیر آنها به کشور ما ارائه نمی شود.دکتر شاهمرادی در رابطه با کاربرد این میکروسکوپ گفت:برای مشاهده یک بافت از بدن یا بافت‌های سرطانی، ویروس شناسی، پاتولوژی و…از این دستگاه استفاده می‌شود.از این دستگاه در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، ویروس شناسی، فناوری زیستی و …می توان استفاده کرد.

تکنولوژی روز دنیا

میکروسکوپ هایی از این دست که تا کنون وارد کشور می شدند همگی از انواع قدیمی بوده اند.حال آنکه محصول تولید شده در داخل دقیقا با تکنولوژی روز دنیا مطابقت دارد.ساخت این دستگاه حاصل ۸ سال تحقیقات و زحمات پژوهشگران کشور است.و برای ساخت آن حدود ۱۴ میلیارد تومان هزینه شده است.در حال حاضر اولین نمونه از این دستگاه که تصاویر را نانو متری و کریستالوگرافی می‌کند،به دانشگاه امیر کبیر تهران فروخته شده است.

رونمایی در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی

از این میکروسکوپ در افتتاحیه نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت رونمایی شد.هفتمین دوره این نمایشگاه  تا دیروز (۲۹ آذرماه) در نمایشگاه بین المللی برقرار بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان