ناسا – رصد موفقیت آمیز لحظه بلعیدن یک ستاره توسط یک سیاهچاله

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۰۷

ناسا و رصد بلعیدن شدن یک ستاره

دانشمندان ناسا (اداره کل ملی هوانوردی و فضا در ایالات متحده)  موفق به رصد لحظه بلعیدن یک ستاره توسط یک سیاهچاله شدند. این سیاهچاله درفاصله  ۳۷۵ میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته بود  و ستاره ای غول پیکر به اندازه خورشید را بلعید. این اتفاق هر ۱۰ الی ۱۰۰هزار سال یکبار در کهکشان راه شیری  اتفاق می افتد.

رصد موفقیت آمیز ناسا با تلسکوپ تس

عملیات موفق ناسا در کشف و بلعیدن  یک ستاره  توسط یک سیاه چاله توسط تلسکوپ تس انجام شده است.تلسکوپ تس طی یکسال با کمک چهار دوربین خود بخش هایی از فضا را رصد می کرد.  تلسکوپ تس به منظور کشف و مطالعه سیاره های فراتر از منظومه شمسی مورد ساخته شده است.

دیتاهای تلسکوپ تس  در مورد رویداد اخیر بلعیده شدن ستاره توسط سیاه چاله را ثبت کرده است در خصوص علت این رویداد باید گفت در واقع کشش زیاد از سمت سیاهچاله ستاره غول پیکر را به سمت خود کشانده است.  نیروی جاذبه سیاهچاله موجب متورم شدن ستاره شده وشکسته شدن آن را در پی داشته است به طوری که به شکل یک جریان گازی درآمده که دم این جریان گازی به سمت مخالف جریان جاذبه و به سوی فضا حرکت می کنذ اما باقی آن به دور جریان می چرخد و یک قرص برافزایشی را شکل می دهد. در این عملیات جزر و مدی قسمت هایی از ستاره که در مسیر جاذبه نیروی سیاه چاله قرار گرفتند به داخل سیاهچاله کشیده می شوند که این فرآیند به تولید پرتوهای نوری و اشعه ایکس  منجر می گردد .

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 − 14 =


اخبار

سینما و هنر

جهان