ناوگان هوایی در جنگ‌های آینده

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۲۷

ناوگان هوایی در جنگ‌های آینده

ناوگان هوایی از نظر موقعیت و سرویس هوایی با موقعیت بازوی توپخانه‌ای کاملاً متفاوت است. ناوگان هوایی و به طور کلی خدمات هوایی از منظر برخی نظریه پردازان جنگ به عنوان بازوی چهارم در کنار پیاده نظام، سواره نظام و توپخانه در نظر گرفته نشده است. این مسئله تا آنجایی حائز اهمیت است که در حال حاضر می‌توان پیش‌بینی کرد که هیچ محدودیتی برای میزان استفاده مستقل از ناوگان هوایی در جنگ‌های آینده وجود ندارد.

خدمات هوایی مستقل از عملیات جنگی

خدمات هوایی می‌تواند به عنوان یک وسیله مستقل از عملیات جنگی مورد استفاده قرار گیرد. برخلاف توپخانه، ناوگان هوایی می‌تواند عملیات گسترده‌ای را انجام دهد که جدا از ارتش و نیروی دریایی و به طور مستقل از آن‌ها انجام می‌شود.

این مسئله تا آنجایی حائز اهمیت است که در حال حاضر می‌توان پیش‌بینی کرد که هیچ محدودیتی برای میزان استفاده مستقل از ناوگان هوایی در جنگ‌های آینده وجود ندارد. و شاید آن روز دور نیست که عملیات هوایی با قابلیت ویران کردن سرزمین‌های دشمن و تخریب مراکز صنعتی و پرجمعیت در مقیاس وسیع، به اصلی‌‌ترین عملیات جنگی تبدیل شود؛ به طوری که اشکال قدیمی‌تر عملیات نظامی و دریایی به صورت ثانویه و فرعی تلقی شوند.

نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا به عنوان اولین نیروی هوایی مستقل جهان

طبق گزارش دوم اسموتس، در تاریخ ۱ آوریل ۱۹۱۸، که مستقیماً به تأسیس اولین نیروی هوایی مستقل جهان یعنی نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا منجر شد، استراتژیک بودن خود را برای وعده استقلال سازمانی که نیروی هوایی استراتژیک خوانده می‌شود، کلید زد.

منطق تحلیل اسموتس تا ‌اندازه‌ای منسجم و یکپارچه بود و در واقع واکنش و پاسخی سیاسی به دولت ائتلاف لوید جورج بود که به دلیل فشارهای عمومی ناشی از بمباران لندن به وسیله آلمان‌ها شکل گرفته بود. ممکن است این ژنرال بوئری، نخستین بار به صورت سیاسی از یک فرد قابل اطمینان برخوردار باشد، اما او در این مورد، یک راه‌حل واقعاً افراطی برای مجموعه‌ای از مشکلات نابهنگام به وجود آورد.

ضرورت ناوگان هوایی

این تهاجم تاریخی کوچک نشان می‌دهد که چرا استقلال خدمات هوایی از ارتش‌ها و نیروی دریایی، بر آرزوها و جاه‌طلبی‌های احمقانه استراتژیک برای داشتن یک توانایی مستقل (خودمختاری) برای پیروزی در جنگ‌ها تکیه زده است. اقتدار محرز و ثابت شده ارتش و نیروی دریایی می‌تواند به آسانی این مسئله را توضیح دهد که چرا استفاده از شکل جدیدی از جنگ برای یک منطقه جغرافیایی، نیازمند منطقی فوق‌العاده استراتژیک است؛ اگر به دنبال رهایی از محدودیت‌های عملیاتی و بهره‌گیری از حمایت‌های نیروهای زمینی و دریایی در صورت وقوع فوری جنگ است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان