نتایج و بحثُ بررسی در مقاله نویسی – discussion

  • توسط لطفی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۱۴

نتایج و بحثُ بررسی در مقاله نویسی

نتایج یک مقاله اگر در بخش خود معرفی شود باید بسیار کوتاه باشد. بخش نتایج شامل یافته‌های حاصل از روش‌های بخش پیشین است که جهت مطالعه خوانندگان سازمان یافته‌اند.

معمولاً نتیجه ها در داخل جداول و نمودارها ارائه می‌شوند. در پیکره مقاله جداول و تصاویری که برای حمایت از متن اصلی به خوبی طراحی شده‌اند به فضای کمتری نیاز دارند، به همین دلیل در بخش discussion، نتیجه ها معمولاً با بحث ترکیب می شود.

جهت ارائه نتیجه مهم‌ترین هدف ما برجسته‌سازی نتیجه هایجدید (مواردی که قبلاً منتشر نشده‌اند) و اشاره به نتیجه هاییست که قبلاً منتشر شده‌اند. شواهد فی‌نفسه گویای خود نیستند. هدف اصلی بخش بحث تبیین نتایج است تا نشان دهد که چگونه می‌توان از آنها برای پاسخ به سؤالات پژوهشی که در بخش مقدمه مطرح شده‌اند استفاده نمود.

بحث بر روی نتایج

بخش بحث از مراحل خلاصه سازی نتیجه ها، بحث در مورد ماهیت مورد انتظار یا غیر منتظره نتیجه ها، مقایسه نتیجه ها با مطالعات پیشین، تفسیر و تبیینDiscussion

یافته‌ها (معمولاً با مقایسه با یک نظریه یا مدل) و فرضیه پردازی در مورد تعمیم پذیری آنها عبور می‌کند.

بخش بحث شکل وارونه بخش مقدمه است که از جزئیات (نتایج حاصل در مطالعه حاضر) به کلیات (این نتیجه ها چگونه به اثبات اصل کلی که به صورت گسترده

مورد توافق قرار گرفته است می پردازد) پیشروی می‌کند. هر نوع مشکل یا نقیصه که در خلال مطالعه ایجاد می‌شود باید مورد بحث قرار بگیرد، مخصوصاً اگر در تفسیر نتایج تأثیرگذار است.

برخی از مشکلات رایج در زمان نگارش بخش discussion شامل فقدان نظم و سازمان، اشاره به نتایجی که هرگز مورد بحث قرار نگرفته اند، ارائه بحث‌هایی که ارتباطی با هیچ یک از نتیجه ها ندارند، ارائه نتیجه ها و بحث بر اساس ترتیب زمانی به جای ترتیب منطقی، نادیده‌گرفتن نتایجی که از نتیجه‌گیری نهایی حمایت نمی‌کنند یا استنباط بر اساس نتایج بی آنکه بر پایه استدلال‌های منطقی استوار باشند.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 − 10 =


اخبار

سینما و هنر

جهان