نرخ تورم – تاثیر تورم بر قیمت سهام در بورس

  • توسط لطفی
  • ۱۳۹۸-۰۸-۰۱
  • ۱۲۵ بازدید

نرخ تورم

نرخ تورم به عنوان یکی از مهم ترین متغیرهای اقتصادی اثر گذار بر قیمت سهام، از دیر باز مورد توجه بوده است. رابطه میان تورم و سهام از جمله مباحث جدال برانگیز میان محققان است.

تعادل در بازار براساس ارزش های اسمی پدید نمیآید و سرمایه گذاران تورم را به عنوان یکی از مهم ترین متغیرهای کلان اقتصادی اثرگذار در تصمیم گیری برای یک سرمایه گذاری در نظر می گیرند.

اگر تورم به خوبی قابل پیش بینی شده باشد سرمایه گذاران به سادگی درصد افزوده های را به عنوان تورم به بازده مورد انتظار خود می افزایند و بازار به حالت تعادل می رسد.

بنابراین تا زمانی که تورم قابل پیش بینی است ناپایداری و بی اطمینانی وجود ندارد و می توان ریسک سهم را با ریسک سیستماتیک و غیرسیستماتیک و بدون توجه به اینکه این ریسک ها براساس ارزش های واقعی برآورد شده اند یا براساس ارزش اسمی بازگو کرد.

تورم

تورم غیر قابل پیشبینی

اما زمانی که تورم غیره منتظره و غیر قابل پیش بینی باشد، شرایط متفاوت خواهد بود. در شرایط تورمی به طور متوسط سود اسمی شرکت ها پس از مدت زمانی افزایش می یابد. در واقع سودآوری افزایش نیافته، بلکه سورآوری تحت تاثیر تورم افزایش داشته است.

زمانی که سود اسمی افزایش می یابد، قیمت اسمی سهام نیز افزایش خواهد یافت. اثر دیگر تورم این است که موجب کاهش ارزش ذاتی هر سهم می شود. در سال هایی که نرخ تورم بالا باشد، کیفت سود واقعی شرکت ها(سود اقتصادی) پایین می آید.

بهای دارایی افرادی که بیش از تورم افزایش داشته است از فرآیند تورم بهره مند شده و افرادی که قیمت داریی های آنها کمتر از نرخ تورم افزایش یابد، متضرر می شوند.

به آن ترتیب، فعالان اقتصادی که قادر به افزایش درآمد های اسمی به نرخی بیش از نرخ تورم باشند متفع و بالعکس افرادی که به جهت بهبود محدودیت قانونی نتوانند در آمدهای اسمی خود را در سطح نرخ تورم افزایش دهند، متضرر می گردند.

آثار نرخ تورم

با بررسی آثار تورم، این نتیجه به دست می آید که آن دسته از شرکتهای پذیرفته شده در بورس که دارایی های دارند که تاثیر تورم برافزایش قیمت آنها نیز بیشتر است، آثار تورم در افزایش قیمت سهام این شرکت ها نیز بیشتر خواهد بود و در نتیجه این سهام، در نزد افراد قابل قبول تر خواهد بود.

زیرا هر سهام دار سهمی معادل با برگه سهامش از شرکت دریافت می کند که با افزایش در ارزش دارایی های شرکت بورسی، انتظار افزایش قیمت در سهام خود را خواهد داشت.

بنابراین، سهام دارانی که قیمت سهام آنها بیش از نرخ تورم افزایش یابد، منتفع و سهامدارانی که قیمت سهام آنها رشد پایین تری نسبت نرخ تورم دارد، از پدیده تورم متضرر خواهند شد.

بنابراین، افزایش نرخ تورم، سود تقسیمی و به تبع آن شاخص قیمت سهام را افزایش می دهد. از این رو بین افزایش نرخ تورم و شاخص قیمت سهام یک رابطه مثبت مورد انتظار است.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان