نرخ معاملات نفت خام

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۲۵
نرخ معاملات نفت خام ، افزایش نوزده درصدی ، وست تگزاس اینترمدیت ، حملات پهپادی ، نیروهای انصارالله ، تاسیسات نفتی عربستان سعودی

نرخ معاملات نفت خام برنت در بازار سنگاپور در ابتدای معاملات روز جاری با افزایش نوزده درصدی به هفتادویک دلار و نودوپنچ سنت رسید که بیشترین نرخ در مدت چهار ماه گذشته تلقی می‌شود. نرخ نفت خام برنت در روزهای گذشته حدود شصت دلار بوده است. نرخ نفت «وست تگزاس اینترمدیت(WTI) » نیز با افزایش پانزده درصدی به شصت و سه دلار رسید.

علت این افزایش ناگهانی حملات پهپادی نیروهای انصارالله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی است. که در نتیجه این حملات باعث کاهش پنج درصد عرضه نفت به بازارهای جهانی شد. پنج درصد از نفت بازار یعنی حدود شش میلیون بشکه در روز دچار بینظمی شده است. این اتفاق شدیدترین صدمه و برای بازارهای نفتی از زمان حمله صدام، دیکتاتور معدوم عراق، به کویت در سال ۱۹۹۰ است. و این میزان از دست دادن نفت حتی از کسری عرضه نفت ایران، ناشی از انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ نیز بیشتر است.

همکنون ارائه نفت به بازار جهانی به میزان موردنیاز دارد انجام می شود و حتی سعودی‌ها مدعی هستند که میتوانند ارائه نفت به بازار جهانی را مجددا در مدت زمان بسیار کم افزایش دهند اما حمله اخیر یمنی ‌ها به تاسیسات البقیق می‌تواند باعث بالارفتن نرخ نفت در بازار جهانی شود.

بعضی از پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که امکان دارد در پی حمله به تاسیسات فرآوری نفت البقیق نرخ نفت حتی سه رقمی شود.

بالارفتن قیمت جهانی نفت در حالیست که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که اجازه ی استفاده از ذخایر استراتژیک نفت این کشور را برای پیشگیری از بالارفتن نرخ نفت صادر کرده است. وی در صفحه توئیتر خود نوشت: به علت تعرض به تاسیسات نفتی عربستان سعودی که انکان دارد روی قیمت نفت اثر داشته باشد من اجازه ی استفاده از ذخیره های ساختاری نفت آمریکا را در صورت لازم بودن ارسال کرده‌ام. به اندازه‌ای که بازارها نفت کافی داشته باشند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
8 + 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان