نکاتی درباره معاشرت در محل کار

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۳۰

آداب معاشرت در محل کار

آداب معاشرت: این مقوله، مجموعه ای از رفتارها و آدابی است که معمولا برای همه افراد مهم و جالب است چون معمولا همه دوست دارند رفتاری داشته باشند که خوشایند بقیه باشد. محل کار اصول و قواعد خاصی دارد که بسیاری از اشخاص توجهی به آن نمی کنند. ممکت است در بسیاری از محیط های کاری، افراد حریم های خصوصی یکدیگر را رعایت نکنند . و یا آنقدر حرف بزنند که نگذارند بقیه کار کنند و تمرکز را از یکدیگر بگیرند. برای رعایت این آداب معاشرت بهتر است که این موارد را رعایت کنیم:

۱- بیش از حد با تلفن صحبت نکنیم

ما زمانی که زیاد با تلفن صحبت می‌کنیم باعث به هم ریختن تمرکز همکارانمان می‌شویم و این کار بی‌احترامی و بی‌ادبی محسوب می‌شود. همچنین در حین کار و در ساعات کاری بهتر است موبایلمان در حالت بی صدا باشد و طول زمان صحبت با تلفن شخصی مان را طی این ساعات کاری کاهش دهیم. در حقیقت بهره‌وری کارمندانی که مدام با تلفن صحبت می‌کنند کم‌تر از دیگرانی است که به کار خود اهمیت می‌دهند. اگر وجدان کاری خودمان را هم دخیل کنیم، ما می‌توانیم در ساعات دیگری از روز که مشغول کار کردن نیستیم، به تلفن‌های سلام و احوالپرسی خود برسیم.

۲- لباس مناسب و بهداشت را رعایت کنیم

هر محیط کاری لباس مناسب خود را دارد. بعضی از فضاهای کاری هستند که فرم مخصوص خود را دارند. در هر شرایطی و با هر پوششی همینطور که ما از بوی زننده دیگران اذیت می‌شویم، بهتر است حواسمان به آسایش همکارانمان هم باشد و مراقب بهداشت لباس و بوی بدنمان و منظم بودن موی خود باشیم. لباس و کفش مناسب و تمیز در محیط کار، به نحوی که از پوشیدن آن اذیت نشویم و مجبور نباشیم در میانه روز در محیط رسمی کاری کفش خود را درآوریم، اهمیت زیادی دارد.

۳- به صفحه کامپیوتر همکار خود نگاه نکنیم

بسیاری از ما نمی‌دانیم که نگاه کردن به صفحه کامپیوتر دیگران ورود به حریم شخصی آنان است. شاید کنجکاوی ما و حس رقابت ما قلقلک داده شده که ببینیم در کامپیوتر همکارمان چه می‌گذرد. هرچه هست این کار را ترک کنیم زیرا این کار ورود به حریم شخصی همکارمان است. در بسیاری از مواقع  احتمالاً همکار ما متوجه کنجکاوی ما بشود و همین اتفاق می‌تواند اعتماد  متقابل ما را از بین ببرد. به طور کلی بهتر است در محیط کار سرمان به کار خودمان باشد.

۴- با احترام رفتار کنیم

همان‌طور که می‌دانیم همه ما نیاز داریم که با یکدیگر ارتباطی سالم و محترمانه برقرار کنیم. اگر محیط کار خودمان را صمیمانه‌تر کنیم، دیرتر هم خسته می‌شویم و به طور کلی حتی از کار خودمان هم راضی‌تر می‌شویم. در مواردی که بحث‌برانگیز است با یکدیگر بحث نکنیم و تنشی را به محیط و خودمان تحمیل نکنیم. با بحث‌های بی‌مورد کام خودمان و همکارمان را تلخ نکنیم.

۵- با تازه واردها هم دوستانه رفتار کنیم

همه ما روزی در محیط کاری تازه‌وارد محسوب می‌شدیم. اگر فکر کنیم ممکن است به خاطر بیاوریم چقدر از رفتار دیگر همکاران رنجیدیم. تازه‌واردهای هر محیط کاری هیزم تری به ما نفروخته‌اند و قرار نیست میز ما را اشغال کنند. همانطور که در اغلب محیط‌های دیگر با تازه‌واردها مهربان هستیم، سعی کنیم فضای خوب و به دور از تنشی برای آنان فراهم کنیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 + 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان