• صفحه اصلی
  • >
  • خودرو
  • >
  • بحران ملی – توقف موقت تولید صنعت قطعه سازی و بیکاری گسترده

بحران ملی – توقف موقت تولید صنعت قطعه سازی و بیکاری گسترده

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۲-۱۹

بحران ملی در پی توقف دوماهه صنعت قطعه‌سازی

بحران ملی در نامه اخیر هیأت رئیسه انجمن تخصصی صنایع همگن نیروی محرکه و قطعه سازان خودرو کشور به حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در پی توقف حداقل دوماهه تولید صنعت قطعه سازی کشور ذکر شده است.

طی ماه‌های قبل هیات دولت تزریق نقدینگی ۱۰ هزار میلیارد تومانی به صنعت خودرو را تصویب کرد. پس از آن در جلسه‌ای در کمیسیون صنایع مجلس که در آن وزیر صنعت، نمایندگان بانک‌مرکزی، وزیر اقتصاد و نمایندگان بانک‌های عامل حضور داشتند، اعطای نقدی این مبلغ یعنی ۱۰ هزار میلیارد تومان در کل و پنج هزار میلیارد تومان به هر خودروساز برای تزریق به زنجیره تامین آن صورت‌جلسه شد.

در نهایت با تصویب شورای پول و اعتبار ۷۳۰۰ میلیارد تومان برای دو خودروساز بزرگ کشور مصوب و مقرر شد ۵۰۰۰ میلیارد تومان آن به صورت تسهیلات بانکی در اختیار خودروسازان قرار بگیرد تا به قطعه سازان بدهند و ۲۳۰۰ میلیارد تومان دیگر خودروسازان اوراق مشارکت مالی منتشر کنند تا از بازار سرمایه جذب نقدینگی داشته باشند.

هشدار دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌

توقف موقت تولید صنعت قطعه سازی

آرش محبی‌نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌ این خطر را گوشزد کرد که: «با محقق نشدن وعده مسوولان در پرداخت تسهیلات پنج هزار میلیارد تومانی قطعه‌سازان، از هفته آتی توقف طولانی حداقل دو ماهه و بیکاری گسترده تا ۵۵۰ هزار نفر در انتظار این صنعت خواهد بود».

وی با ابراز تاسف شدید از عملی نشدن مصوبه قطعی شورای پول و اعتبار،در ادامه بیانات خویش افزود: «با گذشت یک ماه از ابلاغ این مصوبه از سوی بانک مرکزی، اما قطعه سازان همچون توپی مرتب بین بانک مرکزی، بانک های عامل و خودروسازان دست به دست می شوند و خبری از پرداخت ها و تزریق نقدینگی نیست»

به گفته وی، طبق وعده های صورت گرفته اگر پرداختی های قطعه سازان عملی نشود، به دلیلروبرو شدن با انبارهای خالی و نبود پشتوانه مالی لازم، با توقف حداقل دو ماهه خطوط تولید روبرو هستیم و با توجه به زمان کمی که تا پایان سال مانده، این صنعت از هفته آینده توانی برای تولید و ارسال قطعه نخواهد داشت.

 غول تحریم و  کرونا در اظهارات محبی نژاد

محبی نژاد در ادامه بیانات خویش افزود: «این صنعت از حدود دو سال قبل با غول تحریم و به تازگی با غول کرونا دست و پنجه نرم می کند، حال تزریق نشدن نقدینگی وعده داده شده به مشکلی دیگر بر تن رنجور این صنعت تبدیل شده است. اکنون انبارهای قطعه سازان خالی است، کالای در راه وجود ندارد و نیمه تعطیل شدن بانک ها و سخت شدن سفارش گذاری کالا و مواد اولیه از چین و دیگر کشورها، هر روز عرصه را بر فعالان این صنعت تنگ تر کرده است».

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان