هلگا اشمید – استقبال اتحادیه اروپا از توافق تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۶-۰۶

واکنش اتحادیه اروپا به توافق تهران و آژانس انرژی اتمی

هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک پیام توییتری، به توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص دسترسی به دو سایت، واکنش نشان داد. هلگا اشمید روز گذشته مورخ ۵ شهریور در توییت خود نوشت: خبرهای خوبی از تهران در خصوص همکاری میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده است. اتحادیه اروپا به نقش غیرجانبدارانه و مستقل آژانس باور دارد. در همین ‌حال ما هفته آینده با کمیسیون مشترک به کارمان برای حفظ برجام ادامه خواهیم داد. من از طرف جوزپ بورل، ریاست این جلسه را برعهده خواهم گرفت.

بیانیه مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

هلگا اشمید – استقبال اتحادیه اروپا از توافق تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در پایان سفر دو روزه رافائل گروسی مدیر کل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات ایران، بیانیه مشترکی صادر و توافق کردند تا همکاری‌های خود را بیش از پیش تقویت کنند و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ١۶ ژانویه ٢٠١۶ بصورت موقت توسط ایران در حال اجرا است، ارتقاء بخشند.

روند فعال سازی مکانیسم ماشه

دولت ترامپ پس از خروج از برجام  از ماه گذشته تاکنون در تلاش هستند تا مانع از پایان یافتن محدودیت تسلیحاتی مندرج در پیوست ب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت شوند. از این رو ابتدا یک قطعنامه ۱۳ صفحه‌ای ارائه دادند که با مخالفت کلی اعضای شورا روبرو شد، در نتیجه وادار شدند مفاد آن را به کلی حذف و در ۴ بند ارائه دهند که هدف اصلی آن تداوم محدودیت تسلیحاتی فعلی ایران بود. این قطعنامه نتوانست حد نصاب لازم برای تصویب را به دست آورد و نیازی به وتوی چین و روسیه نبود. هرچند این روسیه و چین به این قطعنامه رای منفی دادند.

مایک پمپئو در ۳۱ مرداد ماه سال جاری با سفر به نیویورک و حضور در سازمان ملل متحد، به عنوان بالاترین مقام دیپلماسی آمریکا، نامه درخواست فعال سازی مکانیسم ماشه را به رئیس شورای امنیت ارائه داد. با گذشت حدود یک هفته از آن، در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد به طور رسمی اعلام شد با توجه به نظر مخالف اکثریت قریب به اتفاق اعضا با درخواست آمریکا، اقدام دیگری برای آن نمی‌تواند انجام شود و اینگونه آمریکا بار دیگر در عرصه بین‌المللی با شکست دیگری در برابر ایران مواجه شد.

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 + 30 =


اخبار

سینما و هنر

جهان