همسایه ها – یکی از بهترین رمان های فارسی به قلم احمد محمود

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۷-۱۵

معرفی یکی از بهترین رمان های فارسی

همسایه ها کتاب رمانی به قلم شیوای احمد محمود است. او نگارش این رمان را از ۱۳۴۲ آغاز کرد و آن را در بهار ۱۳۴۵ به پایان رساند. به دلیل اینکه شرایط انتشار این کتاب در آن زمان مهیا نبود، نویسنده بخش هایی از آن را از طریق برخی نشریات منتشر کرد. همسایه ها به‌طور کامل برای بار اول در سال ۱۳۵۳ توسط انتشارات امیرکبیر در تهران چاپ شد و پس از انتشار هم بسیار مورد استقبال قرار گرفت. هرچند در طول دوره های مختلف بارها دچار سانسور و توقیف گشته است.

همسایه ها - یکی از بهترین رمان های فارسی به قلم احمد محمود

همسایه ها – یکی از بهترین رمان های فارسی به قلم احمد محمود

داستان کتاب همسایه ها

کتاب از زبان پسری نوجوان به نام خالد روایت می شود. خانواده خالد در محله فقیرنشین شهر اهواز در خانه ای با چند خانواده در همسایگی خود گذران عمر می کنند. داستان در دو پرده رخ می دهد. پرده اول معرفی تمام شخصیت ای داستان و ارتباط آنها با خالد را شرح می دهد. انتهای این بخش از داستان در واقع انتهای دوران نوجوانی و آغاز دوره مبارزه سیاسی یک جوان و فعالیت های او است. در بخش دوم خالد به دنبال فعالیت های سیاسی راهی زندان می شود. در این بخش شخصیت های جدیدی معرفی می شوند و وقایع این بخش در دوره ملی شدن صنعت نفت و روزهای قدرت دکتر مصدق رخ می دهد.

احمد محمود

احمد محمود در سال ۳۲ و پس از کودتای ۲۸ مرداد دستگیر شد و به دلیل عدم همکاری با حکومت و امضا نکردن توبه نامه، مدت زیادی به زندان افتاد. در واقع می توان اینچنین گفت بخش زیادی از کتاب همسایه ها شرح مبارزات سیاسی خود نویسنده است.

این کتاب اولین رمان این نویسنده است که البته به خوبی نحوه نگارش و سبک قلم او را به مخاطب نشان می دهد. برخی همسایه ها را یکی از بهترین رمان‌های فارسی و یکی از بهترین آثار محمود می‌دانند. محمود در این کتاب به شیوه خود خرافه پرستی و و اختلاف طبقاتی را نیز نقد کرده است. این کتاب تا کنون به زبان های کردی سورانی، عربی، روسی، آلمانی و انگلیسی ترجمه شده‌است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 − 19 =


اخبار

سینما و هنر

جهان