هواپیمای برقی – پرواز بزرگترین هواپیمای برقی جهان

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۱۰
پرواز بزرگترین هواپیمای برقی جهان

پرواز آزمایشی بر فراز فرودگاه

دیروز بزرگترین هواپیمای برقی جهان برای اولین بار پروازی آزمایشی انجام داد. این هواپیما بیشتر از سی دقیقه بر فراز ایالت واشنگتن پرواز کرد. کارشناسان به منظور ساخت این هواپیما در واقع یکی از پرمصرف‌ترین هواپیماهای طیف متوسط (Grand Caravan) را بازسازی کرده اند. این پرنده به موتور الکتریکی ۷۵۰ واتی مجهز شده است. شرکت magniX که سازنده این هواپیما است اعلام کرده eCaravan ظرفیتی ۹ نفره دارد. پرواز آزمایشی بیش از سی دقیقه به طول انجامید. در طی آن eCaravan  ابتدا به ارتفاع ۲۵۰۰ فوتی رفت، سپس ارتفاع خود را تا ۱۰۰۰ فوت کاهش داد. ۲۵ دقیقه بعدی را بر فراز فرودگاه واشنگتن پرواز کرد.

پرواز بزرگترین هواپیمای برقی جهان

پرواز بزرگترین هواپیمای برقی جهان

آزمایش هواپیمای برقی

سال گذشته هم در ونکوور کانادا یک هواپیمای تجاری-دریایی برقی با ظرفیت ۶ نفر به پرواز در آمده بود. این هواپیما اولین در نوع خود بود که مورد آزمایش قرار گرفت. استفاده از چنین وسیله ای برای حمل و نقل مصرف سوخت های فسیلی را کاهش می دهد و میزان آلایندگی در صنعت هوایی جهان را نیز کاهش خواهد داد. در واقع ساخت چنین هواپیماهایی با هدف دستیابی به شیوه‌ای پاک و موثر برای صنعت هوانوردی جهان انجام می گیرد. با بهره برداری از آنها صنعت هوانوردی عصر هواپیماهای برقی یا دوران سوم هوانوردی را شروع خواهد کرد.

گفته شده تا سال ۲۰۲۲ شرکت کانادایی هاربور ایر، ناوگان خود را کاملا برقی خواهد کرد. چنین اقداماتی در کاهش تولید گازهای گلخانه ای به شدت موثر بوده و موجب امیدواری است. آن هم زمانی که نگرانی بسیاری از میزان آلودگی تولیدی توسط صنعت هوانوردی ایجاد شده است.

کاهش سفرهای هوایی به منظور حفاظت از محیط زیست

کارشناسان معتقدند نسخه تجاری این هواپیماها یک تا دو سال آینده راهی بازار خواهند شد. گفته شده علاوه بر عدم مصرف سوخت فسیلی، این هواپیماها آلودگی صورتی بسیار کمتری نیز دارند.

از آنجا که در سال های اخیر نگرانی در مورد آلودگی محیط زیست موجب شده بود تا سفرهای هوایی کمتری انجام گیرد، ساخت چنین هواپیماهایی بسیار کمک کننده خواهد بود. البته پروازهای طولانی مدت و در مسافت های زیاد از چالش های بزرگی است که صنعت هوانوردی باید با آن دست و پنجه نرم کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 + 16 =


اخبار

سینما و هنر

جهان