هواپیمای مسافربری ماهان – رهگیری هواپیمای ماهان از سوی جنگنده ارتش آمریکا

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۰۴

رهگیری هواپیمای ایرانی با شماره پرواز۱۱۵۲

هواپیمای مسافربری خطوط ماهان روز۵شنبه در پی نزدیک شدن یک فروند هواپیمای جنگنده ناشناس و مانورسریع خلبان هواپیمای ایرانی ، در فرودگاه لبنان به زمین نشست. هواپیمای مسافربری ماهان با شماره پرواز۱۱۵۲ از تهران عازم بیروت، پس از عبور دو جنگنده آمریکایی در منطقه التنف به دلیل عدم رعایت فاصله ایمنی استاندارد و نزدیک شدن به هواپیمای مسافری مجبور به تغییر وضعیت سریع شد که در این مسیرچندین مسافر در پی تلاش خلبان ماهان برای ممانعت از تصادم با جنگنده آمریکایی و‌تغییر مسیر ناگهانی هواپیما مجروح شدند.

با توجه به منطقه وقوع حادثه و مکالمه خلبان جنگنده با خلبان هواپیمای ماهان از همان ابتدا  اسراییلی یا آمریکایی بودن هواپیمای جنگنده بر سر زبان آمد که اسرائیل این اتهام را رد کرد.عباس موسوی، سخنگوی وزارت‌خارجه از همان ابتدا اعلام کرد که ایران، آمریکا را مسئول می‌داند. اطلاعیه هواپیمایی ماهان در شرح واقعه بدین صورت است :خلبان این پرواز بر اساس قوانین و مقررات هوانوردی… پس از دریافت اخطار TCAS مبنی بر کاهش فوری ارتفاع، بلافاصله شروع به کم کردن ارتفاع کرد و به دلیل اینکه هواپیما در وضعیت ثبات قرار داشته و مسافران مجاز به باز کردن کمربندها بوده‌اند که منجر به آسیب به تعدادی از مسافران و خدمه پرواز… شد.

تایید ارتش ایالات متحده

ارتش ایالات متحده مواجهه یکی از جنگنده‌های خود با هواپیمای مسافربری ماهان در آسمان سوریه را تایید کرد، اما می‌گوید که جت اف-۱۵ آمریکایی فاصله ایمن را با هواپیمای ایرانی رعایت کرده بود. عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، با اشاره به اظهارات مقامات نظامی آمریکا، آن را نشانه «قبول مسئولیت ایجاد خطر» برای هواپیمای مسافربری ماهان دانست و گفت که تهران «این اقدام ماجراجویانه و خطرناک را به شدت محکوم کرده و آن را ناقض حقوق بین‌الملل هوانوردی و مخل صلح و امنیت منطقه می‌داند»

به گفته وی، «هیچ کس به آمریکا چنین اجازه‌ای نداده است که هواپیماهای مسافربری را به وسیله جنگنده‌های نظامی خود روی آسمان بازرسی کند و چنین کاری هم غیرقانونی، هم خطرناک و هم بازی با جان انسان‌های بی‌گناه است، به خصوص که برخلاف ادعای انجام شده، فاصله امن اصلا رعایت نشده است».

هواپیمای مسافربری ماهان – رهگیری هواپیمای ماهان از سوی جنگنده ارتش ایالات متحده

قانون‌شکنی ایالات متحده در اظهارات ظریف

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در پی مواجهه جنگنده آمریکایی با هواپیمای مسافربری ماهان در آسمان سوریه، ایالات متحده را به قانون‌شکنی متهم کرد.ظریف تاکید کرد که جمهوری اسلامی این رخداد را بی‌پاسخ نمی‌گذارد و لازم است به اقدام متقابل دست بزند.   وزیر خارجه ایران در توئیت خود عنوان کرد که آمریکا جان مسافران را به خطر انداخته است.

ظریف با اشاره به حضور نیروهای نظامی آمریکا در سوریه نوشت: «ایالات متحده سرزمین یک کشور دیگر را به طور غیرقانونی اشغال می‌کند و سپس یک پرواز مسافربری برنامه‌ریزی‌شده را مورد تعرض قرار می‌دهد و مسافران بی‌گناه غیرنظامی را به خطر می‌اندازد.». وی در خاتمه تصریح کرد که: «این قانون‌شکنی‌ها قبل از آن‌ که فاجعه بیافریند، باید متوقف شود».

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 − 14 =


اخبار

سینما و هنر

جهان