هپاتیت B شبیه سرماخوردگی ساده – بیماری خطرناک

  • توسط زینب رحیمی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۰۹

هپاتیت B شبیه سرماخوردگی ساده

هپاتیت B شبیه سرماخوردگی ساده  و یک بیماری خطرناک است. علایمی مثل آبریزش بینی، سرفه، تب می تواند علاوه بر علایم سرماخوردگی از علایم بیماری خطرناک  هپاتیت ب باشد. هپاتیت ب از بیماری های عفونت کبد است. که در اثر ویروس هپاتیت ب به وجود می آید. این نوع عفونت می تواند حاد باشد.

هپاتیت ب حاد علایمی دارد که در بزرگسالات به سرعت ظاهر می شود. اما در نوزادان آلوده به بیماری در بدو تولد کمتر پیش می آید که مبتلا  به نوع حاد شوند. و بیشتر در نوزادان مزمن است. در نوع مزمن بیماری به آرامی پیشرفت می کند و زیاد مورد توجه قرار نمیگیرد. فقط در صورتیکه که عوارضی ایجاد کند ممکن است متوجه این بیماری شویم.

انتشار بیماری هپاتیت B

این بیماری بسیار مسری است. و بر اثر تماس با خون آلوده و مایعاتی، انتقال از مادر به نوزاد در هنگام تولد،  منتقل و منتشر شود.  این ویروس در بزاق وجود دارد، اما از طریق بوسه، عطسه، سرفه و شیردهی گسترش نمی یابد.

علایم بیماری

علایم بیماری تا ۳ ماه ظاهر نمی شود. امابعد از آن ۲ تا ۱۲ هفته ادامه دارد.  از مهمترین و شایعترین علایم بیماری همانند سرماخوردگی است. که به صورت سرفه، آبریزش بینی، خستگی، تیرگی ادرار، درد مفاصل و عضلات، تب، زردی چشم ها و پوست و … می باشد. این علائم باید فوری بررسی شود . این علایم در افراد بالای ۶۰ سال حادتر است.بهتر است بعد از مشاهده این علایم سریع به پزشک مراجعه کرد تا از عفونت جلوگیری کند.

تشخیص بیماری

  • تشخیص این بیماری توسط پزشک و با آزمایش خون است.  از آزمایش آنتی بادی سطح هپاتیت B برای بررسی ایمنی در برابر ویروس مربوط به آن استفاده می‌شود.  یک آزمایش مثبت به معنای مصون بودن در برابر هپاتیت B است. دو دلیل وجود دارد که نشان می دهد این ژمایش مثبت است: امکان دارد واکسینه شده باشید ، و یا عفونت حاد HBV  عامل سرایت نباشد و بهبودی حاصل شده است.
  • ازمایش عملکرد کبد در تشخیص این بیماری بسیار مهم است. در این آزمایش خون فرد را بر اساس میزان آنزیم های ساخته شده توسط کبد بررسی میکنند. اگر میزان آنزیم زیاد باشد. به معنای کبد ملتهب یا آسیب دیده است. و یا به  تشخیص عملکرد غیر عادی بخشی از کبد هم کمک می کند.

مهمترین عامل آسیب به کبد ویروس های هپاتیت B و  C است. بنابراین اگر جواب ازمایش کبدی هپاتیت ب مثبت باشد باید این دو نیز آرمایش شوند.

Image result for ‫هپاتیت b‬‎هپاتیت B شبیه سرماخوردگی ساده

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان