وزارت بهداشت – تست کرونا در منازل ممنوع!

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۰۷
وزارت بهداشت - تست کرونا در منازل ممنوع!

انجام تست کرونا در منازل ممنوع شد

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام تست کرونا را توسط استارتاپ ها در منازل ممنوع اعلام کرد. بسیاری از استارتاپ ها که در زمینه ارائه سلامت فعال هستند، خدماتی از جمله تست کرونا در منزل را انجام می دادند. اما با توجه به اطلاعیه جدید وزارت بهداشت هر گونه تبلیغ در زمینه انجام تست کرونا در منزل و نمونه گیری به این منظور غیر مجاز شده است. این ممنوعیت به دلیل ایجاد اختلال در برنامه های کلان تشخیص، پایش و مهار زنجیره انتقال ویروس انجام گرفته است. با توجه به این بخشنامه تمامی این شرکت ها موظفند تا ۴۸ ساعت آینده تبلیغ انجام تست کرونا را از تمام مراکز اطلاع رسانی و سامانه های خود حذف نمایند.

وزارت بهداشت - تست کرونا در منازل ممنوع!

وزارت بهداشت – تست کرونا در منازل ممنوع!

نامه وزارت بهداشت

وزارت بهداشت طی نامه ای این عمل را ممنوع کرده و دلایلی نیز برای این ممنوعیت اعلام شده است. از این دلایل می توان به این موارد اشاره نمود: تبلیغات کسب و کارها برای نمونه گیری در منازل و یا هر محل دیگری خارج از آزمایشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت، باعث ایجاد اختلال در برنامه های کلان ملی در مبارزه با این ویروس می شود. در سایر موارد، این کسب و کارها می توانند برای فعالیت های خود با دریافت مجوزهای خدمات بالینی در منزل به صورت مستقیم یا به صورت قراردادی با مراکز دارای مجوز به صورت واضح مشخص کنند که با کدام آزمایشگاه همکاری دارند و خدمات ارائه کنند. این شرکت ها همچنین باید با در اشتراک گذاشتن آمارهای خود با سازمان آمار، وزارت بهداشت و سایر ارگان های ذی صلاح همکاری نمایند. البته که دستورالعمل های محرمانگی داده‌های سلامت نیز همواره رعایت خواهند شد.

انتقاد مردم

تنها مراکز خدمات پرستاری و درمان در منزل مجاز هستند انجام تست و نمونه‌گیری در منزل را انجام دهند. در واقع اگر فردی توانایی مراجعه به مراکز درمانی را نداشته باشد، مراکز خدمات پرستاری با آزمایشگاه طرف قرارداد خود تماس می‌گیرند و کارشناس آزمایشگاه همراه با تجهیزات برای اخذ نمونه به منزل بیمار مراجعه می کند تا نمونه را گرفته و در محیطی امن به آزمایشگاه متتقل نماید.

البته که این نامه از سوی بسیاری مورد انتقاد قرار گرفته است. بسیاری از مردم معتقدند مراجعه به مراکز درمانی و آزمایشگاه خطر ابتلا به کووید ۱۹ را بیشتر می کند. شرکت هایی مثل اسنپ، خوب‌شو، دکتر چکاپ، آتی آزما، ویزیت ۲۴، سر و آسا مد، آسان آزمایش، آپ و آزمایش آنلاین این خدمات را ارائه می کردند که حالا از انجام آن منع شده اند.

در این اطلاعیه آمده است در صورتی که سرویس های یاد شده از سامانه های این شرکت ها حذف نشوند، مراتب به مراجع ذی صلاح ارجاع داده خواهد تا پیگیری های لازم انجام گیرد. حالا باید دید با توجه به موج منفی انتقادها، وزارت بهداشت اطلاعیه جدید صادر خواهد کرد یا خیر.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
24 − 14 =


اخبار

سینما و هنر

جهان