پایان مهلت FATF – ایران به فهرست سیاه FATF وارد شد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۲-۰۳

ایران در فهرست سیاه اف ای تی اف

اف ای تی اف (FATF) عصر روز گذشته نام جمهوری اسلامی ایران را در فهرست سیاه خود قرار داد. در ابتدا وال‌استریت ژورنال در اطلاعیه‌ای از توافق کشورهای اروپایی با گروه ویژه اقدام مالی  (FATF) جهت افزودن نام ایران را در فهرست سیاه خبر داد.

در واقع این اقدام با چراغ سبزکشورهای اروپایی صورت گرفته است. این درحالی است که کشورهای اروپایی تا پیش از این، مدعی بودند قصد پیوستن به سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری» علیه ایران ندارند.

مقام‌های اروپایی طی ده روز گذشته با ارسال پیام‌ به وزارت خارجه آمریکا، حمایت دولت‌های متبوع خود را از به کار بردن تدابیرسخت از سوی اف ای تی اف علیه ایران اعلام کرده‌اند. کارگروه ویژه اقدام مالی یادآوری کرده است که کشورها باید بتوانند اقدامات تقابلی را مستقل از درخواست‌های FATF اجرا کنند. اظهارات کاروگروه ویژه اقدام مالی را رویترز به منزله «باز گذاشتن درها برای ایران» توصیف کرده است.

ورود ایران به فهرست سیاه FATF

آسیب‌پذیری ایران با ورود به فهرست سیاه FATF

وارد شدن به فهرست سیاه FATF، نقل و انتقالات مالی را برای ایران بسیار دشوارتر خواهد کرد.همکاری ایران با FATF از سال ۱۳۸۶ تا زمان فعلی بود. در ابتدا قانون مبارزه با پولشویی در مجلس به‌تصویب رسیده بود.تصویب قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم در ایران اواسط بهمن ماه ۹۴ در مجلس تصویب شد.

گروه ویژه اقدام مالی (FATF) از بهمن ۱۳۸۸، ایران را به‌بهانه عدم کارآمدی در رژیم مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم در لیست اقدامات مقابله‌ای خود قرار داد.کشورهایی در این لیست قرار می‌گیرند که از دیدگاه FATF خطر بالای پولشویی و تأمین مالی تروریسم در نظام بانکی آنها وجود دارد و باید علیه آن اقدامات متقابل مؤثری انجام دهند

لوایح چهارگانه FATF  در مجمع تشخیص مصلحت نظام  مورد اختلاف نظر بود  و زمینه تصویب  آن فراهم نشد. این اختلافات در شرایطی بود مهلت ده روز تا پایان بهمن ماه اعلام شده بود به این صورت که در صورت عدم تصویب لوایح احتمال دارد ایران به لیست سیاه اضافه شود. پایان بهمن ماه آخرین فرصت ایران برای پذیرش وضع لوایح چهارگانه FATF بود.

گروه اقدام ویژه مالی تا زمان کنونی چندین‌بار برای تصویب لوایح چهارگانه FATF به ایران فرصت داد ولیکن  تا روز گذشته مجمع هیچ اقدامی نکرد. اختلاف نظر در مورد تصویب لوایح .روز گذشته ایران را وارد لیست سیاه  کرد و  عواقب اختلافات بر سر پذیرفتن لوایح چهارگانه FATF شرایط را برای کشورمان سخت خواهد کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان