پرخاشگري و نا هنجاری در فوتبال ايران

  • توسط حق زاد
  • ۱۳۹۸-۰۴-۱۲
  • ۷۴ بازدید

پرخاشگري و نا هنجاری در فوتبال ايران

 

در كشور ما مانند بسياري از كشورهاي ديگر، انگليسي ها كه به دليل مختلف به ايران سفر مي كردند و در تهران  يا  ساير شهرستانها به ويژه شهرهاي جنوبي كشورمان اقامت داشتند، فوتبال را رواج دادند.

سابقه برگزاري ديدارهاي باشگاهي فوتبال

سابقه برگزاري ديدارهاي باشگاهي فوتبال در ايران به اويل دهه ۱۳۵۰ شمسي باز مي گردد كه مسابقات قهرماني باشگاه هاي كشور تحت عنوان «جام تخت جمشيد» آغاز گرديد. پس از شروع اين مسابقات.،رقابتهاي قهرماني باشگاه هاي تهران و همراه باآن مسابقات قهرماني باشگاه هاي شهرستانها  و استان هاي كشور نيز به راه افتاد و ورزش فوتبال كه پيش از آن و از دهه ۱۳۳۰ شمسي به صورت رسمي در ايران داراي فدراسيون و تيم ملي شده بود از  رونق و رواج بيشتري برخوردار شد . پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي مسابقات تحت عنوان «ليگ قدس» به كار خود ادامه  داد.

آغاز خشونت و پرخاشگري در فوتبال ایران

آغاز خشونت و پرخاشگري به طور جدي در فوتبال باشگاهي ايران به سال ۱۳۵۲ باز مي گردد كه در جريان بازي هاي باشگاهي بين تعدادي از بازيكنان رخ داد. پس از آن گاه وبيگاه در جريان برخي از بازي ها بين بازيكنان تيم رقيب، يا بين بازيكنان و مربيان با داوران برخوردهايي بعضاً خشونت آميز رخ داد، اما اين برخوردها هيچ گاه به تماشاگران سرايت نكرد وتماشاگران و طرفداران تيم ها خود را در چارچوب هنجارهاي مربوط به خود در داخل ورزشگاه كه در نهايت به شعارهاي توهين ‌آميز ختم مي شد، نگه مي داشتند و با يكديگر به شكل جسماني درگير نمي شدند. علاوه بر اين موارد مربوط به خرابكاري وآشوبگري به ميزاني تقريبا طبيعي و در حد قابل  اغماض رخ مي داد .

درگيري بازيكنان دو تيم پرسپوليس و استقلال در ورزشگاه آزادي و هجوم تماشاگران به داخل زمين بازي که در اين بازي سه بازيكن از پرسپوليس ويك بازيكن از استقلال اخراج شدند و بنا به تصميم كميته انضباطي فوتبال نتيجه بازي ۳ بر صفر به سود تيم استقلال اعلام شد وافزودن بر اين پنج بازيكن از تيم پرسپوليس و چهار بازيكن از تيم استقلال از شش ماه تا سه سال از همراهي تيم هاي خود و حضور در مسابقات فوتبال محروم شدند، بازي بعدي اين دو تيم در شهرستان بندرعباس و بدون حضور تماشاگران انجام شد.

استقلال و فجر سپاسي

در آبان ۱۳۷۹ بازي دو تيم استقلال و فجر سپاسي شيراز در ورزشگاه حافظيه شيراز به علت اغتشاش در ورزشگاه و سنگ پراني تماشاگران به داخل زمين نيمه تمام ماند و در پايان بازي  نيروي انتظامي براي اولين بار چند بازيكن از اين دو تيم را دستگير كرد. كميته انظباطي فدراسيون فوتبال هفت بازيكن از دو تيم را از دو بازي تا ۱۸ ماه محروم و به تناسب بين يك تا ده ميليون  ريال جريمه نقدي کرد.

بنا به اظهار مسئولان شركت واحد تهران در جريان رقابت هاي باشگاهي فوتبال در شهر تهران براي جابجايي تماشاگران در جريان ۳۴ بازي فوتبال در فصل ۸۰-۱۳۷۹ ، تعداد ۵۱۷۵ دستگاه اتوبوس و تعداد ۸۷۵۳ دستگاه ميني بوس تجهيز شده وبه امر نقل و انتقال تماشاگران پرداختندکه در مجموع ۳۴ بازي در آغاز سال ۱۳۷۹ تا ۹ دي ماه همان سال يعني قبل از بازي استقلال و پرسپوليس ۱۱۵۲ دستگاه اتوبوس و ميني بوس متحمل خسارت هايي شده اند كه خسارت وارده به اتوبوس شديد بوده است.

به عبارت ديگر. ۳/۸ درصد از وسايل نقليه اي كه براي جابه جايي تماشاگران به ورزشگاه آزادي و بالعكس در نظر گرفته شده بودند. دچار آسيب شده اند اما در خاتمه بازي استقلال و پرسپوليس در ۹ دي ۱۳۷۹ تعداد ۷۱۵ دستگاه اتوبوس دچار خسارت كلي شدند، كه اين ميزان به خوبي نشان مي دهد كه دربازي ها ي دو تيم با يكديگر ميزان خسارت ها افزايش مي يابد. در بازي هاي قبلي كه فقط هواداران و تماشاگران يكي از دو تيم در ورزشگاه حضور مي يافتند، ميزان خسارتها نيز كمتر بوده است.

بازي هاي دو تيم تهراني استقلالي و پرسپوليس

اما چرا اغلب بازي هاي دو تيم تهراني استقلالي و پرسپوليس با زد و خوردهاي بازيكنان و بعضا تماشاگران همراه است؟ پس از انقلاب قصه هميشگي قرمز و آبي بيش از بيش رواج يافت. با وجود نقش كليدي كه پرسپوليس و استقلال در جريان فوتبال ايران داشتند، مثالهاي فراواني بر جريان مداوم حركات غير ورزشي بازيكنان اين دو تيم به عنوان نمايندگان هر دو تيم كه خود را تافته جدابافته مي ديدند، در اين دوران فصل به فصل طبيعي تر و توجيه شده تر مي شد. نمونه ها، ليست بي انتها و تاسف باري را مي سازند:

يكي از بازيكنان استقلال در بازي  با قهرمان جوان در شهريور ۱۳۶۱ پس  از به ثمر رسيدن گل تساوي بخش حريف، به داور مسابقات حمله كرد و او را مجروح ساخت و دو بازيكن ديگر استقلال از او تأسي كردند و هجوم تماشاگران را به ميدان مسابقه رقم زدند.

رفتارهاي پرخاشگرانه بازيكنان

در ليگ حرفه اي سال ۱۳۸۴-۱۳۸۳ نيز موارد متعددي از رفتارهاي پرخاشگرانه بازيكنان وجود دارد كه مي توان به برخي از آنها اشاره كرد:‌گاز گرفتن دست بازيكن صبا باطري توسط دروازه بان تيم سقوط كرده يكي  از تيم هاي ليگ برتر، پريدن فوروارد تيم پگاه از فنس اطراف زمين مسابقه به سمت سكوي تماشاگران و ضرب و شتم يكي از تماشاگران و رفتار توهين آميز يكي از مهاجمان استقلال تهران عليه تماشاگران خودي پس از به  ثمر رساندن گل تساوي. و همچنين در ليگ حرفه اي سال ۸۶-۸۷  نا بينا شدن ما مور نيروي انتظامي در اصفهان توسط تماشاگران سپاهان و همچنين مجروح شدن يک عکاس توسط  بازيکن استقلال تهران از مهمترين نمونه هاي رفتارهاي  نا هنجار بوده که مي توان به آن اشاره کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان