• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • پلورالیسم دینی – کثرت گرایی هنجاری یا کثرت گرایی دینی اخلاقی جان هیک

پلورالیسم دینی – کثرت گرایی هنجاری یا کثرت گرایی دینی اخلاقی جان هیک

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۸-۰۹

پلورالیسم دینی در دنیای مدرن

پلورالیسم دینی از جمله مسائلی است که در دوران مدرنیته تا به امروز ادامه دارد..پلورالیسم یاکثرت گرایی اصطلاحی است که درحوزه‌های مختلف به شیوه‌های مختلفی به کار رفته است. .به طوری که می‌توان درحوزه‌های مختلف نظیر ادیان،اخلاق،سیاست ومعرفت شناسی ،کثرت گرایی وپلورالیسم داشت. پلورالیسم دینی دیدگاهی است که می‌خواهد حقانیت،نجات بخشی واعتبار همزمان همه ادیان راهی بیابد ومدعی است که این راه را یافته وبه تبیین قابل قبولی ازمسأله رسیده است..پلورالیسم دینی می‌تواند ارزیابی و راویان مختلفی داشته باشد.

پلورالیسم دینی در دیدگاه جان هیک

دیدگاه جان هیک در این خصوص در دوره معاصر مطرح است. کثرت گرایی جان هیک  سیکی از معانی کثرت گرایی دینی است که به صور مختلفی می‌تواند بیان کرد یکی از معانی  کثرت گرایی دینی آن است که مسیحیان باید باید نسبت به غیرمسیحیان باتسامح برخوردکنند. در اصطلاح به این کثرت گرایی دینی،کثرت گرایی دینی هنجاری یا کثرت گرایی دینی اخلاقی گفته می شود. در اصطلاح به این کثرت گرایی دینی،کثرت گرایی دینی هنجاری یا کثرت گرایی دینی اخلاقی گفته می‌شود. دومین وجه کثرت گرایی جان هیک به کثرت گرایی نجات مربوط است.براساس این دیدگاه همه پیروان ادیان،اهل نجات هستند،یعنی همان طورکه یک مسیحی می ‌تواند به نجات یک عیسوی برسد.

آثار اولیه جان هیک در باپ پلورالیسم دینی

.براساس  دیدگاه جان هیک همه پیروان ادیان،اهل نجات هستند همان طورکه یک مسیحی می‌تواند به نجات یک عیسوی نایل شود، پیروان ادیان دیگر نیز می توانند به این نجات نایل شوند.البته کثرت گرایی درنجات بخشی می تواند برای کثرت گرایی اخلاقی پشتوانه مناسبی باشد.اگر مسیحیان برآن باشند که پیروان ادیان دیگر نیز اهل نجاتند،بهتر می‌توانند با تسامح وعطوفت باآنها برخورد کنند.آثار اولیه جان هیک در باب کثرت گرایی دینی برکثرت گرایی دینی اخلاقی وکثرت گرایی مذهبی نجات بخشی متمرکز بود. انقلاب اسلامی وعقبه ی فکری آن که مربوط به دین اسلام است،

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان