ناوهای جنگی آمریکا – جلوگیری از فروش نفت ایران به ونزوئلا

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۲۸

فشار ایالات متحده بر تهران و کاراکاس

ناوهای جنگی آمریکا برای جلوگیری از ارسال محموله های نفتی ایران به ونزوئلا وارد دریای کارائیب شدند. مقامات آمریکایی چندی پیش مدعی شدند که ونزوئلا هزینه خدمات ایران در صنعت نفت این کشور را با طلا می‌پردازد. از این رو در ادامه چالش‌های آمریکا با ایران و در جهت فشار بیشتر بر تهران و کاراکاس، ایالات متحده برای جلوگیری از فروش نفت ایران به ونزوئلا ناوهای جنگی به دریای کارائیب اعزام کرده است.

ناو جنگی نیروی دریایی آمریکا در دریای کارائیب

تاکنون اسامی چهار ناو جنگی نیروی دریایی آمریکا که به همراه هواپیمای «پی ۸ پوسایدون» از اسکادران VP-۲۶ به منطقه کارائیب اعزام شده‌اند، مشخص شده است.«کشتی جنگی یواس‌اس دیترویت( USS Detroit LCS۷) کشتی جنگی یواس‌اس لاسن (USS Lassen DDG-۸۲) کشتی جنگی یواس‌اس پربل (USS Preble DDG-۸۸) کشتی جنگی یواس‌اس فاراگات (USS Farragut DDG) برای مقابله احتمالی با نفتکش‌های ایرانی که ممکن است به سمت ونزوئلا در حال حرکت باشند، اعزام شده‌اند.

ناوهای جنگی آمریکا در دریای کارائیب

تحریم‌های یک‌جانبه ایران و ونزوئلا

ایران و ونزوئلا تحت تحریم‌های یک‌جانبه از سوی ایالات متحده قرار دارند. تاکنون مقامات وزارت خارجه، شرکت ملی نفتکش و سازمان بنادر ایران دراین خصوص موضعی نگرفته‌اند، هرچند مقامات ایران پیش‌تر درباره ادعاهای مشابه مقامات آمریکا واکنش نشان داده بودند و ضمن بی‌اساس‌خواندن آنها تأکید کرده بودند کشور ثالث نمی‌تواند به این شکل در روابط ایران و ونزوئلا دخالت کند.

چند روز اخیر یک مقام آمریکایی با ادعای اینکه ایران به ونزوئلا بنزین ارسال کرده، گفت که واشنگتن با استناد به این مسئله به دنبال اقدام جدید علیه تهران است.این مقام آمریکایی مدعی شد که واشنگتن اطمینان دارد دولت نیکلاس مادورو، در ازای دریافت سوخت از ایران، چندین تن طلا در اختیار این کشور قرار می‌دهد. وی در ادامه ادعاهای خود افزود که این مسئله نه‌تنها با انتقاد آمریکا روبه‌روست، بلکه کشورهای منطقه نیز از آن استقبال نمی‌کنند. این مقام آمریکایی گفت که ما به دنبال بررسی اقدام‌هایی هستیم که می‌توان در این خصوص انجام داد.

سیدعباس موسوی، اظهارات بیان‌شده  در خصوص تبادل طلا و نفت بین ایران و ونزوئلا را بی‌اساس و در جهت زمینه‌سازی برای اعمال فشار بیشتر از سوی آمریکا بر دولت ونزوئلا و ایجاد اخلال و دخالت در روابط تجاری میان دو کشور ایران و ونزوئلا ارزیابی کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان