کیانوش جهانپور – عدم تائید اسامی شهرهای سفید

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۱۶

مناطق سفید از نظر شیوع کرونا وجود ندارد!

کیانوش جهانپور اعلام اسامی شهرهای سفید را تائید نکرد. کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت امروز در نشست خبری ویدیو کنفرانس از وزارت بهداشت اعلام کرد:«سیاستی مبنی بر اعلام مناطق سفید از نظر شیوع کرونا به طور متمرکز نداریم و اعلام اسامی شهرها که چند روز قبل انجام شد، هیچ منبع رسمی نداشت »وی افزود: ا«لبته قرار شد دانشگاه‌های علوم پزشکی به صورت استانی این مناطق سفید را اعلام کنند و قرار نیست به صورت متمرکز از طرف وزارت بهداشت اعلام شود. البته از طریق سامانه ماسک نیز این دسترسی وجود دارد که مناطق سفید کرونایی در کشور ردیابی شود»

وی در خصوص اینکه اسامی شهرهای سفید از طرف وزارت بهداشت اعلام نشده است گفت: «در نتیجه وزارت بهداشت قرار نیست هر ۵ روز یک بار فهرست اسامی شهرهای سفید از نظر شیوع کرونا را اعلام کند. اسامی شهرهای سفید از نظر شیوع کرونا حداکثر ۵ روز اعتبار دارد و ظرف ۵ روز این اسامی بازنگری می‌شوند و ممکن است وضعیت شهرها از سفید به زرد یا قرمز تغییر پیدا کنند. در نتیجه اسامی این شهرها از طرف وزارت بهداشت اعلام نشده است»

کیانوش جهانپور – عدم تائید اسامی شهرهای سفید

جهانپور در گفت و گوی امروز خود  خاطر نشان کرد که در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده ماسک در جنوب غرب آسیا هستیم و شاید تنها تولیدکننده کیت‌های تشخیصی PCR در منطقه هستیم . وی بر این مسئله تاکید کرد که برگزاری منبر، دعا، توزیع چای و شربت و افطاری، سخنرانی در مناطق سفید هم امکان پذیر نیست و فقط افراد باید با مهر و جانماز شخصی در مسجد حاضر شوند.

وضعیت کرونا در ایران

کیانوش جهانپور در پاسخ به سوالی درباره عملکرد ایران در زمینه مبارزه با کرونا نسبت به سایر کشورها گفت: «مقایسه به این نیاز دارد که بین متغیرها در چند جامعه مختلف، همگن سازی انجام شود. وضعیت مقایسه اقتصاد عمومی و درآمد سرانه جوامع، زیرساخت‌ها و امکانات و از جمله تحریم‌ها در این زمینه مطرح است. بدون در نظر گرفتن تحریم‌ها، وقتی ایران با سایر کشورها مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که برخی از این کشورها از ما ثروتمندتر هستند و درآمد ناخالص ملی آنها چندین برابر ایران است. در مواجهه با کرونا مشاهده می‌کنیم که با تلاش مردم و استفاده حداکثری از توان داخلی و استعدادهای داخلی، اتفاقی رقم خورد که دوست و دشمن به آن اذعان دارند»

وی گفت: «مدیریت کشور در حوزه سلامت و ستاد ملی مقابله با کرونا نسبت به همه کشورهای توسعه یافته در اروپای غربی و شمال آمریکا، وضعیت مطلوبی داشت. بین دو تا سه ماه اخیر اقدامات فراوانی در کشور انجام شد و می‌توان این مقایسه را در راهروهای بیمارستان‌ها مشاهده کرد. صحنه‌های نه چندان جالب و فاجعه آمیز که در ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای اروپایی مشاهده شد را در ایران مشاهده نکردیم.

مردم ما این صحنه‌ها را ندیدند و امیدواریم نبینند. بسیاری از این کشورها تحت هیچ تحریمی نبودند و ما تحت تحریم‌های همه جانبه و یک سویه از طرف ایالات متحده آمریکا بودیم. هر ناظر منصفی می‌تواند بسیج ملی مقابله با کرونا در ایران را تحسین کند. بخشی از آن به علت همکاری مردم و بخشی به علت توان و ایثار کارکنان و مدافعان سلامت اتفاق افتاد. قطعا دولت و مردم ما در مقابله با کرونا تا این لحظه نسبت به کشورهایی که توان اقتصادی بهتری نسبت به ما داشته و تحریم نبوده و زیرساخت‌های بهداشتی بهتری داشته و سرانه تخت‌های بیمارستانی آنها بالاتر بود، بهتر عمل کرده است»

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 − 21 =


اخبار

سینما و هنر

جهان