کاخ مرمر – درهای کاخ مرمر بعد از ۴۱ سال برای بازدید مردم باز شد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۱-۰۷

کاخ مرمر پس ۴ دهه تبدیل به یک‌موزه خواهد شد

کاخ مرمر پس از ۴۱ سال، صبح روز گذشته مورخ ۶ بهمن ۱۳۹۸ برای اولین بار مورد بازدید رسانه‌ها وخبرگزاری‌ها قرار گرفت.این مکان چهار دهه در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و اخیرا  در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفته است و بزودی به موزه تبدیل خواهد شد.

اظهارات محسن هاشمی پس از بازگشایی کاخ مرمر

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران و فرزند ارشد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در واکنش به انتقاد پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان درباره استقرار دفترکار ۲۰ ساله هاشمی رفسنجانی در کاخ مرمر گفت: «پس از انقلاب مقامات حکومتی همواره در کاخ‌های بازمانده از دوره پهلوی مستقر بوده‌اند». محسن هاشمی گفت در حال حاضر «آقای روحانی در کاخ سفید، قوه قضائیه در کاخ شاهپورغلامرضا، آقای جهانگیری در کاخ نخست‌وزیری و شورای نگهبان در کاخ فرح مستقرند».

پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستعضفان در یک برنامه تلویزیونی گفته بود «شخص هاشمی رفسنجانی» پس از دوران ریاست جمهوری در کاخ مرمر ساکن شده بود و «از همان زمان نیز به نظر می‌آید که این استقرار درست نبوده است، مسوولان نظام نباید در آن کاخ‌ها بنشینند».

نامه رئیس شورای شهر تهران به فتاح

پس از این اظهارات، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران بلافاصله اعلام کرد در نامه‌ای خصوصی به رئیس بنیاد مستعضفان نوشته «اگر این سخنان تصحیح نشود من هم صحبتی خواهم کرد».

تااینکه محسن هاشمی،نوشت: «پس از فوت آیت الله هاشمی، آقایان موحدی و هاشمی‌شاهرودی به مرمر رفتند، یعنی تا حدود یک سال و نیم بعد از فوت حاج آقا. پس از آن، مجمع به مجلس قدیم نقل مکان کرد ادعای زندگی آیت‌الله هاشمی در ابن بنا  هم کذب است، خانواده ما اصلا در این مکان حضور نداشت و تنها جلسات مجمع در آن برگزار می‌شد».

مروری بر کاخ مرمر

کاخ مرمر یکی از کاخ‌های تاریخی تهران در دوره پهلوی  به شمار می‌رود که در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ با شماره ثبت ۱۶۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا به دستور رضا شاه پهلوی و با معماری لئون تادوسیان بنا نهاده شد. این مکان در آغاز به عنوان دفتر کار رضاشاه مورد بهره‌برداری بود و تا پیش از تدوین قانون خزانه ملی، جواهرات ملی ایران از کاخ گلستان به این بنا آورده شده و در زیر زمین آن نگهداری می‌شد.

بازگشایی کاخ مرمر بعد از ۴۱ سال

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان