کارآفرینی روستایی، ضرورت استراتژیک توسعه

  • توسط زینب رحیمی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۰۱

کارآفرینی روستایی، ضرورت استراتژیک توسعه

بی­ گمان چنانچه قرار باشد در جامع ه­ای مسیر رو به رشد و توسعه در پیش گرفته شود. کلیه مراتب و مراحل آن با سرعت هرچه تمامتر و با سلامت پشت سر نهاده شود. باید همه امکانات و عوامل ملی و محلی آن جامعه بسیج گردیده تا هم با صرف کمترین هزینه و هم در ابعاد گسترده ­تر بتواند از همه مواهب و نتایج آن منتفع گردد.  آنگاه است که می­تواند به همه ­ی اثرات و تبعات شوم ناشی از توسعه نیافتگی در سریعترین زمان ممکن خاتمه بخشد. بنابراین در دنیای موسوم به عصر اطلاعات، یکی از شروط بنیادی برای دسترسی به الگوهای توسعه در ابعاد چندگانه انسانی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی میزان مشارکت و درگیری همه­ ی عوامل در اختیار جوامع می­باشد. ک در این بین باید اذعان نمود که توسعه روستایی بعنوان زیربنای رشد اقتصادی جامعه می­تواند واجد نقش و تاثیر محوری باشد.

اینک سئوال اساسی این است که این توسعه چگونه باید اتفاق بیفتد تا جامعه با اتکای به یکی از عوامل استراتژیک خود به طرز معجزه آسایی و با تحمل کمترین هزینه توان حضور در عصر متلاطم جامعه ­ی اطلاعاتی را بیابد؟ در پاسخ به این سئوال می­توان ادعا نمود که از بین رویکردهای مختلفی که برای این امرمتصور است عنصر کارآفرینی آنچنان ­که اندیشمندان و صاحب­نظران عرصه ­های اجتماعی و اقتصادی به کرات یادآور گردیدند، می­تواند بعنوان یکی از مهم­ترین و بهترین گزینه­ های توسعه یافتگی تلقی گردد.

بی ­تردید تحقق تمامی انواع کارآفرینی و کارآفرینی روستایی، ضرورت استراتژیک توسعه کشاورزی، بعنوان ابعاد انقلاب عظیم کارآفرینانه و جایگزینی اقتصاد کارآمد کارآفرینی به­ جای مدل ­های قدیمی ­تر اقتصادی یکی ازمهم­ترین راهبردها در جهت تحقق اهداف توسعه یافتگی ملت­ ها مطرح بوده و پیشنهاد می­گردد. چرا که در این مدل اصل بر، به خدمت گرفتن همه­ ی توانمندی ­های انسانی جامعه در جهت ارتقای سطح بهره­وری می­باشد.

راهبردهای بلندمدت توسعه کارآفرینی روستایی

– ایجاد شرایط ویژه برای معکوس نمودن روند مهاجرت.

– اصلاح و تغییر الگو ی توزیع و مصرف انرژی.

– توسعه و بهینه سازی شبکه‌های حمل و نقل.

– ممنوعیت تغییر کاربری اراضی باغی، زراعی و عرصه‌های جنگلی و مرتعی.

– بهبود مدیریت و اصلاح شیوه‌های تولید در بخش‌های کشاورزی.

– توسعه صنایع تبدیلی زودبازده درمناطق مستعد.

– اقتصادی نمودن کالاهای کشاورزی و روستایی.

– دستیابی همگانی به آموزش‌های مقدماتی، ترویج و بهبود شکاف‌های طبقاتی و ارتقای توانمندی‌های زنان روستایی.

– ارتقای سطح سلامت، ایجاد محیط‌های زندگی مفرح و نشاط انگیز.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان