• صفحه اصلی
  • >
  • مسافرت
  • >
  • کتاب فروشی دیواری – عجیب ترین و شاید جالب ترین کتاب فروشی تهران

کتاب فروشی دیواری – عجیب ترین و شاید جالب ترین کتاب فروشی تهران

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۲۳
کتاب فروشی دیواری - عجیب ترین و شاید جالب ترین کتاب فروشی تهران

عجیب ترین و شاید جالب ترین کتاب فروشی تهران

شهر تهران به اندازه بزرگ و پرجمعیت بودنش، مکان های جالب و عجیب هم دارد. کتاب فروشی دیواری خیابان خیام هم یکی از همین مکان هاست. خیابان خیام، جنب دیوار قورخانه کتاب فروشی جالبی قرار دارد که اصلا شبیه مغازه های هم صنفش نیست. اینجا نه دکوری هست، نه ویترینی. بیش از نیم قرن است که قفسه های کتاب روی یک دیوار جا گرفته اند. اینجا از پدر به پسر به ارث رسیده است.

کتاب فروشی دیواری - عجیب ترین و شاید جالب ترین کتاب فروشی تهران

کتاب فروشی دیواری – عجیب ترین و شاید جالب ترین کتاب فروشی تهران

کتاب فروشی دیواری

در زمان قاجار که تهران پایتخت شد، تعداد افراد باسواد روز به روز بیشتر می شد. علاقمندی به خرید کتاب بیشتر شد. بنابراین کتاب فروشی ها هم در کنار سایر مغازه ها به وجود آمدند. از آن زمان تا کنون فرم این مغازه ها تغییر کرده است. مغازه های کوچک و زیرپله دیروز تبدیل به فروشگاه های زیبا و رنگارنگ امروز شده اند. اما در گوشه ای از یکی از خیابان های قدیمی تهران هنوز یک یادگار قدیمی باقی مانده است.

از متروی امام خمینی که به سمت پارک شهر حرکت کنید، روبروی ساختمان قدیم روزنامه اطلاعات، قفسه های کتاب در پیاده رو را خواهید دید. یک کتاب فروشی دیواری بدون هیچ تابلو یا ویترینی. اینجا نه سقف دارد نه در. تنها یک قفسه روی دیوار و یک صندلی برای صاحب کتاب فروشی. نکته جالب درباره اینجا این است که با اینکه در و سقفی ندارد اما هرگز باد و باران و برف آسیبی به آن وارد نکرده است. هرگز کتابی از اینجا دزدیده نشده است. صاحب مغازه برای تعطیل کردن کتاب فروشی جالبش، درهای متحرک را می بندد و قفل می کند. بالای قفسه های کتاب را هم ورقه های پلاستیکی پوشانده اند. این کتاب فروشی عجیب بیش از ۵۰ سال است که پابرجاست.

مشتری های همیشگی

از آنجا که کتاب فروشی دیواری در نزدیکی ساختمان دادگستری است بسیاری از مشتریان آن کارمندان و وکلای دادگستری هستند. اما علاوه بر کتاب‌هایی در حوزه‌ی حقوق، اکثر کتاب‌های موجود در قفسه‌ها کتاب‌های تاریخی و ادبی هستند. وجود این کتاب ها در قفسه در خیابانی پر رفت و آمد، عابرین را تشویق به ایستادن و ورق زدن کتاب ها می کند. رهگذران اهل مطالعه هرگز نمی توانند طول این پیاده رو را بدون لحظاتی توقف در مقابل جالب ترین کتاب فروشی شهر طی کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان