کره ماه – ماه جوان تر از تصور ما است

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۳۱
کره ماه - ماه جوان تر از تصور ما است

تشکیل ماه بعد از شکل گیری زمین

با تحقیقات جدید دانشمندان مشخص شده است که کره ماه کمی جوان تر از چیزی است که تا کنون تصور می شده است. در واقع طی بررسی های جدید معلوم شد زمان شکل گیری آن بعد از تکمیل هسته آهنی زمین بوده است. تشکیل این جرم آسمانی به این صورت بوده که یک سیاره در ابعاد مریخ با زمین برخورد کرده است. از تجمع سنگ ریزه های حاصل از این برخورد جرم جدیدی شکل گرفت که بعدها تبدیل به ماه شد.

کره ماه - ماه جوان تر از تصور ما است

کره ماه – ماه جوان تر از تصور ما است

تخمین جدید سن کره ماه

طبق مدل جدید که با تحقیقات اخیر به دست آمده است، مشخص شد سن این جرم آسمانی اشتباها تخمین زده شده بوده و تولد ماه کمی دیرتر از تصور قبلی رخ داده است.

برای رسیدن به نتایج و مدل عددی جدید فیزیکدانان سیاره ای مرکز هوافضای آلمان و پژوهشگران دانشگاه مونستر زمان برخورد زمین با ماه در حدود ۴ میلیارد سال گذشته را محاسبه کرده اند. در محاسبات قبلی و قدیمی سن ماه ۸۵ میلیون سال بیشتر از این محاسبه شده بود.

سیاره زمین که خود سیاره جوانی است نیم میلیون سال پیش بسیار کوچکتر از این بوده است. بنابراین برای رسیدن به اندازه کنونی سیاره ها و اجرام ریز را به خود جذب کرده است. در همین زمان بوده است که ماه نیز تشکیل شده است. یک شبه سیاره از زمین جدا شد و با زمین برخورد داشت و بر اثر این برخورد کیهانی ذراتی به دور هم جمع شده و ماه تشکیل شد. این جرم آسمانی تا کنون نیز به عنوان قمر زمین به دور آن در حال گردش است.

در مورد نحوه تشکیل این قمر تمام دانشمندان با هم اتفاق نظر دارند. اما زمان دقیق تشکیل آن هنوز هم به طور دقیق محاسبه و مشخص نشده است و دانشمندان برای محاسبه آن در حال انجام بررسی های بیشتر هستند.

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 + 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان