کشف جدید دانشمندان – جهش کرونا به سمت ضعیف تر شدن

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۱۷

جهش نادر کروناویروس

کشف جدید دانشمندان در رابطه با کروناویروس اخیراً به گوش می رسد. دانشمندان دانشگاه ایالتی آریزونای آمریکا  کشف جدیدی با جهش نادر از ویروس کرونا انجام داده‌اند.  این جهش نشان می دهد کرونا ویروس ضعیف تر شده است. پاندمیک کرونا کل جهان را  متاثر کرده است. افراد زیادی به این ویروس آلوده شده و افراد زیادی در پی شدن گرفتن بیماری شان جان سپرده اند. اما در حالی که نرخ ابتلا به این ویروس روز به روز بیشتر می شود محققان و دانشمندان آمریکایی یک مورد در رابطه با این ویروس کشف کرده اند.

در پی تحقیقات گسترده مشخص شد که از ۳۸۲ نمونه جمع آوری شده از بیماران کرونایی در ایالت آریزونا یک مورد بخشی از مواد ژنتیکی خود را از دست داده است؛ این بدان معناست که ویروس ضعیف تر شده است در سال ۲۰۰۳ و در اواخر پاندمیک سارس این مسئله رخ داد، در واقع پس از گذشت اوج این بیماری مشخص شد سارس از لحاظ ژنتیکی ضعیف تر شده و در واقع به یک جهش به مرحله پایین تری رسیده است.

حالا شواهد نشان می دهد شاید همین شرایط در رابطه با ویروس کرونا در حال رقم خوردن است. آنچه که به تدریج کرونا را ضعیف تر می سازد پاسخ سیستم ایمنی بدن مقابل عفونت است. در سال ۲۰۰۳ هر چقدر جهش بیشتر شد به همان میزان ویروس سارس بیشتر رو به افول رفت. پنج ماه بعد از ثبت نخستین مورد ابتلا به سارس دیگر هیچ موردی از ابتلا به این ویروس ثبت نشد.

شواهد کشف جدید کروناویروس

کروناویروس با جهش ژنتیکی ضعیف‌تر شد

محققان دانشگاه ایالتی آریزونا در  کشف جدید فقط یک نفر را پیدا کرده اند که دارای ویروس با این جهش است. اما آنها می گویند اگر توالی ژنوم برای ویروس کرونا بیشتر انجام شود ممکن است شواهد بیشتری در رابطه با جهش کرونا به سمت ضعیف تر شدن به دست بیاید.بعضی از ویروس ها تقریباً دائماً جهش پیدا می کنند تا ادامه کار، پیشگیری و درمان برای دانشمندان دشوار شود.

HIV یکی از پرکارترین جهش یافته است که برای انسان وجود دارد. این ویروس همینطور خود را به سرعت تکرار کرد و باعث ساخت میلیاردها نسخه از خودش در یک روز شد.این صفات در کنار هم باعث می شود کنترل آن فوق العاده سخت  و باعث شود ویروس در برابر داروها مقاوم شود.

بنابر شواهد حاضر ویروس کرونا و سارس هر دو نسبت به ویروس ایدز بیشتر جهش دارند. این هم خوب است و هم بد.جهش کمتر باعث می شود تا شانس برای ساخت واکسن بیشتر شود. با اینکه اکنون مدعیان زیادی در سراسر جهان ساخت واکسن کرونا را تایید کرده اند اما تخمین زده می شود واقعی ترین خبر در اینباره این است که این واکسن دو سال دیگر در دسترس قرار می گیرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان