کرونا در خانه – خطر ابتلا به کرونا در خانه نیز بسیار بالاست

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۸-۱۴
کرونا در خانه - خطر ابتلا به کرونا در خانه نیز بسیار بالاست

یافته های جدید و نگران کننده درباره ویروس کرونا

انتقال ویروس کرونا در خانه از مهم ترین مسائلی است که این روزها مورد بحث است. نشریه اسپانیایی ELPAIS در مقاله ای که دکتر حریرچی معاون‌کل وزیر بهداشت هم آن را معتبر دانسته، میزان انتقال ویروس در محیط‌هایی از جمله خانه، مدرسه و رستوران‌ها بررسی کرده است. یکی از بخش‌های مهم این یافته‌ها میزان انتقال بر اساس نحوه گفت‌وگو و تن صدای بیماران است.

بر اساس این مقاله، موج سوم کرونا به صورت انتقال خانوادگی به شدت اوج گرفته است. گاهی تمامی اعضای یک خانواده در بیمارستان بستری می شوند. از مهم ترین دلایل این امر رعایت‌نکردن قرنطینه، نداشتن ماسک و بی‌توجهی به تهویه مناسب هوا در منزل می باشد.

کرونا در خانه - خطر ابتلا به کرونا در خانه نیز بسیار بالاست

کرونا در خانه – خطر ابتلا به کرونا در خانه نیز بسیار بالاست

شرایط انتقال ویروس کرونا در خانه

اگر در اتاق پذیرایی یک خانه، شش نفر حضور داشته باشند که از میان آنها تنها یک نفر به کرونا مبتلا باشد، چندین حالت در انتقال بیماری رخ خواهد داد:

  • پس از حدود ۴ ساعت حضور درمحیط، در شریطی که کسی از ماسک استفاده نکند و در و پنجره ها بسته باشند، تمامی افراد حاضر در اتاق به کرونا مبتلا خواهند شد.
  • پس از حدود ۴ ساعت در صورت بسته بودن در و پنجره ها و حتی با استفاده از ماسک، چهار نفر به کووید ۱۹ مبتلا خواهند شد. (یعنی ماسک به تنهایی مانع از ابتلا نمی گردد.)
  • اگر زمان حضور در اتاق به ۲ ساعت کاهش یافته و همه از ماسک استفاده کنند و همچنین در و پنجره ها باز باشند تا تهویه هوا انجام گیرد، حداکثر احتمال ابتلای یک نفر وجود خواهد داشت.

فریاد نزنید تا خطر ابتلا کاهش یابد

در این مقاله همچنین در مورد رابطه میزان ابتلا با نحوه صحبت کردن افراد در فضای بسته هم توضیحاتی داده شده است. سه حالت «سکوت»، «صحبت‌کردن آرام»، «فریاد زدن و آواز خواندن» بررسی شده که نکته جالب و قابل ذکر را می توان انتقال ۵۰ برابر بیشتر در حالت فریاد زدن به نسبت حالت سکوت را بیان کرد.

باید توجه کرد که خصوصیت این موج جدید اپیدمی، انتقال درون خانوادگی بالا است و در صورت ابتلای یک فرد، اکثر اعضای خانواده به بیماری کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند. دکتر حریرچی با بیان این مسئله اضافه کرد: دوره‌های قبل اپیدمی، انتقال درون جامعه بود و با انتقال درون خانوادگی کمتری مواجه بودیم.

متاسفانه کرونا در روزهای اخیر مدام در حال ثبت رکوردهای جدیدی در کشور است. با توجه به آمار ترسناکی که هر روز بیشتر هم می شود، باید موارد و دستورالعمل های بهداشتی را بسیار جدی تر از قبل رعایت نمود.

قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
11 + 26 =


اخبار

سینما و هنر

جهان