کشف جدید ناسا – کشف سیاره ای که بیشترین شباهت به زمین را دارد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۱-۳۱

مشاهدات تلسکوپ کپلر

کشف جدید ناسا . تلسکوپ کپلر در سال ۲۰۱۸ با تمام شدن سوختش از کار افتاد. اما هنوز دانشمندان در حال بررسی مشاهدات این تلسکوپ هستند. حالا در جدیدترین کشف حاصل از بررسی مشاهدات این تلسکوپ، یک سیاره فراخورشیدی جدید یافت شده است. این سیاره فراخورشیدی که کپلر ۱۶۴۹c نام گرفته است.

کشف جدید ناسا - کشف سیاره ای که بیشترین شباهت به زمین را دارد

کشف جدید ناسا – کشف سیاره ای که بیشترین شباهت به زمین را دارد

کشف جدید ناسا

کپلر ۱۶۴۹c، سیصد سال نوری با زمین فاصله دارد. به گفته دانشمندان ناسا این سیاره که توسط تلسکوپ کپلر کشف شده است، بیشترین شباهت را به کره زمین دارد. در واقع از نظر ابعاد و دما شاید این سیاره شبیه ترین به زمین باشد. از سوی دیگر کپلر ۱۶۴۹c در محدوده و فاصله قابل سکونت از ستاره خود قرار گرفته است. در این قاصله امکان وجود آب به صورت مایع در سطح سیاره وجود دارد. اگزوپلنت کشف شده جدید کمی از زمین بزرگتر است و ۷۵ درصد مقدار نور دریافتی زمین از خورشید را دارد. این بدان معناست که از نظر دمایی تقریبا با زمین برابری می کند.

جو ناشناخته

کپلر ۱۶۴۹c در مدار پیرامونی یک کوتوله سرخ قرار دارد. به گفته ناسا این ستاره به دلیل داشتن زبانه های آتشی که در سطحش دارد، محیط سیاره کشف شده را به محیطی چالش برانگیز برای حیات تبدیل می کند. ناسا روی این موضوع هم تاکیده کرده که جو این سیاره هنوز ناشناخته است. این احتمال وجود دارد که محاسبات صورت گرفته در مورد ابعاد، اشتباه بوده باشد. تیم تحقیقات بین المللی که این سیاره را کشف کرده در این مورد مقاله ای منتشر کرده است. مولف ارشد این مقاله در این رابطه گفته است: کوتوله‌های سرخ در هر نقطه‌ای پیرامون کهکشان راه شیری پیدا می‌شوند. از آنجا که همواره در اطراف آنها سیاره های کوچک و احتمالا قابل سکونت وجود دارد؛ شانس پیدا شدن سیاره ای که بسیار شبیه زمین باشد در بین آنها بسیار زیاد است.

هنوز مشخص نشده که در میان سیاره هایی که کپلر مشاهده کرده سیاره دیگری هم وجود دارد که به زمین شبیه باشد یا خیر. اما با کشف کپلر ۱۶۴۹c امیدها برای پیدا شدن حیات خارج از منظومه شمسی قوت گرفته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان