کلنی‌ زنبور عسل و ویتامین C

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۲
کلنی‌ زنبور عسل ، ویتامین C ، شربت شکر ، افزایش تخم‌گذاری ، گرده

شش بار تغذیه کلنی‌ زنبور عسل با ویتامین C با ۰/۵ درصد به علاوه شربت شکر (۱:۱) در شش روز از ۱۲ مارس تا ۱۷ آوریل موجب افزایش تخم‌گذاری و افزایش قابل توجه در جمعیت کلنی شد . یک رابطه مثبت و دو جانبه میان تخم‌گذاری و تولید زنبور در کلنی وجود دارد.

در کلنی‌هایی که با شربت شکر (۱:۱) حاوی ۰/۴ درصد مس تغذیه شدند، فعالیت تخم‌گذاری ۶/۲ درصد افزایش یافت که در مقایسه با گروه کنترل کاهش در سایر موارد مشاهده شد و همچنین کلنی‌هایی که با شربت شامل ۰/۲ درصد منیزیم تغذیه شدند عسل بیشتری نسبت به گروهی که ۲/۸ درصد منیزیم دریافت کرده‌اند تولید کردند. اثر قابل مشاهده‌ای در جمع آوری گرده پس از تغذیه با شربت شکر در طول فصل فعالیت (مارس – آوریل) مشاهده نشد. در حالیکه اثر قابل مشاهده‌ای در فعالیت جمع آوری گرده پس از تغذیه کلنی در طول فصل کمبود (دسامبر) مشاهده شد.

افزودن ۰/۲ درصد منیزیم در شربت وتغذیه کلنی‌ها شش با در روز موجب موجب افزایش ۳۱ درصدی در تخم‌گذاری گردید. تغذیه در اوایل بهار با شربت شکر (۱:۱) حاوی ۰/۶ درصد ویتامین C و ۰/۰۰۱۵ درصد کبالت یا ۰/۰۰۷۵ درصد کبالت تنها ۶ بار در روز به مدت ۶ روز به میزان قابل توجهی بر تخم‌گذاری و مقدار عسل و موم تولید شده توسط نخستین هیبرید کارنیولان کلنی تأثیر می‌گذارد.

افزایش کنسانتره پرتقال در شربت شکر از ۱ درصد به ۳ درصد باعث باعث مصرف بیشتر غذا گردید. همچنین با شرایط آزمایشگاهی با افزودن مقدار عصاره لیمو ار ۵/۰ درصد به ۲ درصد همین نتیجه بدست آمد .در مزرعه با افزودن کنسانتره لیمو و پرتقال تخم‌گذاری و مصرف غذا افزایش یافت.

با بررسی رشد غده هیپوفارانژیال از مقایسه ۵ فاکتور:

  1. شربت شکر ( گروه کنترل )
  2. مولتی ویتامین محلول در شربت شکر
  3. ویتامین C محلول در شربت شکر
  4. پودر سویا محلول در شربت شکر
  5. شیر بدون چرب محلول در شربت شکر

مشخص گردید:

کلنی‌ زنبور عسل که با ویتامین C تغذیه شده‌اند غده هیپوفارانژیال بزرگ‌تری نسبت به سایر زنبورهایی که با مولتی ویتامین، دانه سویا، شیر و شربت شکر تغذیه شدند، دارند.

رژیم غذایی حاوی ویتامین C  موجب افزایش تعداد زنبورهای کارگر می گردد.

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

  1. ممنون/ جالب وعلمی بود ،استفاده کردیم از مطالب مفیدتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
6 − 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان