کمبود آب در ایران هنوز هم ادامه دارد

  • توسط مهسا کمیلی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۲۶

کمبود آب در ایران هنوز هم ادامه دارد

 بحران کمبود آب در ایران هنوز هم ادامه دارد بارندگی های امسال حجم زیادی داشت و میانگین آن مقدار ذخیره سدهای کشور را زیاد کرد و تا ۸۲ درصد سد ها و آب های زیر زمینی ومخازن را مملو از آب کرد اما این بارندگی باز هم مشکل کم آبی ای کلان شهر های ایران را جبران نکرد . به خاطر همین موضوع باید افزود مدیریت مصرف آب تنهابه دوره خشکسالی و کم‌آبی خلاصه نمیشود و همچنین  در بارش‌های زیاد هم باید آب را خوب مدیریت کرد . مصرف آب کلان شهری کشور هر ساله رو به زیاد شدن است و خشکسالی و بحران بی آبی ایرات را در آینده تهدید خواهد کرد.

برای شیتشوی ماشین باید از آب نوشیدنی استفاده نکنیم

در شهر های بزرگ  مصرف آبباید بدون شک  به میزان مصرف متوسط جهانی رسیده باشد  متوسط استفاده از آب نوشیدنی و بهداشت در مقیاس جهانی ۱۴۰ لیتر به ازای هر شخص است که این تعداد در کشورما بسیار بیشتر شده است  و بین ۲۱۰ تا ۲۵۰ لیتر است که در بعضی از قسمت ها مخصوصا در شمال شهر تهران بیشتر است و حتی به ۳۰۰ لیتر هم رسیده است. میزان مصرف بهینه برای هر خانواده  در کشور ۱۲ تا ۱۵ متر مکعب در۳۰ روز است وو اگ بیشتر این میزان مصرفی داشه باشند  بسیار هزینه بر هست . در حال حاضر ایران این موضوع  فشار اقتصادی زیادی به خانواده‌های که با درامد کمتر از حد معمول هست می آورد.  بنابراین بهتر است مردم تا حدی که ممکن است سرفه جویی کند و برای شست‌وشوهایی مانند  ماشین، استخر و باغچه‌ها از آب نوشیدنی استفاده نکنند.

برای مدیریت آب از چه ابزاری استفاده میشود

شواهد نشان داده است که این بی آبی خیلی برای مردم اهمیتی ندارد، برای بالا بردن آگاهی مردم و اطلاع‌ رسانی در خصوص ضرورت مدیریت تقاضا و اعمال مدیریت بهینه مصرف در شرایط ترسالی، در تمام در همه ی بخش های مصرف آب با مدیریت و برنامه ی جدی پیش بریم . کارشناسان ابزارهای مدیریت تقاضای آب در چهار دسته ابزار  فنی، اقتصادی، فرهنگی و  قانونی و ساختاری جا داده اند .

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان