کنسولگری ایران در نجف – آتش‌سوزی مجدد در محل کنسولگری ایران در نجف

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۱۱

آتش‌سوزی مجدد کنسولگری ایران در نجف

کنسولگری ایران در نجف بنا به گزارش های رسیده امروز دچار آتش سوزی مجدد شد. خبرآتش‌سوزی مجدد در محل کنسولگری ایران در نجف از پایگاه خبری السومریه عراق  منتشر گردید. براساس خبرهای منتشر شده و گزارش های رسیده در مورد اوضاع عراق و کنسلوگری ایران در نجف، خودروهای آتش‌نشانی به محل کنسولگری ایران در نجف اعزام شده تا به خاموش کردن آتش بپردازند. مدیریت خدمات شهری استان نجف خبر آتش‌سوزی مجدد در کنسولگری ایران  را تایید نمود و اعلام کرد که گروه‌های اطفای حریق در تلاش برای خاموش کردن آتش هستند.

انتشار خبر آتش‌سوزی کنسولگری ایران از العربیه

اولین پایگاه خبری که خبر آتش‌سوزی  امروز را مخابره کرد، پایگاه خبری العربیه بوده است.  آتش سوزی نخست در کنسلوگری ایران چهارشنبه گذاشته رخ داددر واقع هفته قبل گروهی از مهاجمین نقابدار از منظر برخی منابع داخلی عراق که محلی از اهالی شهر نجف اشرف نبوده‌اند به کنسولگری  حمله برده و بخش‌هایی از آن را به آتش کشیدند. آتش سوزی نخست  در هفته گذشته را نیز شبکه خبری العربیه سعودی  به صورت زنده پوشش می‌داد.

نقض آشکار مصونیت اماکن دیپلماتیک در عراق

در یورش هفته گذشته به کنسولگری ایران که در واقع  نقض آشکار مصونیت اماکن دیپلماتیک به‌شمار می‌رود، اعضای هیات نمایندگی ایران پیش از ورود مهاجمین توسط نیروهای امنیتی از صحنه خارج شده بودند.

ارزیابی نقش بازیگران مختلف در تحولات عراق

تنش و تفرقه در منطقه خاورمیانه و مابین کشورهای همسایه واقع در خلیج فارس همواره از جهاتی منافع غرب را در منطقه تامین نموده است. هر گونه تنش و تضعیف کشورهای منطقه هدفی است که  بازیگران فرامنطقه ای مدنظرشان بوده است. از جهتی ارزیابی نقش بازیگران خارجی در اعتراضات کشور عراق با همکاری نیروهای دست‌نشانده و نیابتی در داخل کشور به طور واضحی نشاندهنده برهم زدن مناسبات حسنه و تارخی ایران و عراق در برهه زمانی کنونی است.

واقعیت این است که در منطقه غرب آسیا، هیچ دو کشوری پیدا نمی‌شوند که با اندازه ایران و عراق به پیوستگی منافع و تهدیدات را داشته باشند. در چنین شرایطی از یک سو، دولت دونالد ترامپ به عنوان مهم‌ترین راهبرد خود قصد دارد از نفوذ ایران در عراق بکاهد و با طرح‌ریزی برنامه‌ای تبلیغاتی مسیر اعتراضات کشور عراق را به سمت دشمنی با تهران هدایت کند.

از سوی دیگر، بازیگران منطقه ای، بویژه عربستان سعودی به هیچ عنوان از جایگاه و نفوذ ایران در میان ملت عراق رضایت ندارند و در مقام راهبردی کلیدی قصد دارند از طریق هزینه‌های مالی سنگین علی‌الظاهر، به دوستی ویژه میان رهبران سیاسی دو کشور پایان دهندبه طور کلی می توان تحولات عراق اینگونه ارزیابی نمود که نقشه‌راه بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای  در جهت  تفرقه افکنی و اختلاف در ابتدا میان دو ملت ایران و عراق و در ادامه انتقال این سطح از اختلافات به حلقه سیاست‌مداران عراقی است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان