گاردین – ترامپ در زمره ویرانگرهای فرهنگ و تاریخ

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۰-۱۷

واکنش نشریه گاردین به تهدیدات ترامپ

گاردین و نیویورک تایمز در قبال تهدیدات ترامپ در خصوص بمباران ۵۲ نقطه فرهنگی ایران واکنش نشان دادند.نشریه گاردین  اقدام به تهیه فهرستی از گنجینه‌های فرهنگی ایران کرد و همچنین نیویرک تایمز نیز به این تهدید در مقاله‌ای واکنش نشان داد. گاردین در سرتیتر خبر امروز خود آورده است:اگر ترامپ گنجینه‌های فرهنگی ایران را بمباران کند چه چیزهایی از دست می‌رود؟

ترامپ در شمار ویرانگرهای فرهنگ و تاریخ در گاردین

گاردین  در خبر امروز  با محوریت قراردادن معرفی گنجینه‌های تاریخی و فرهنگی ایران  آورده است: «…. اگر تهدید ‌دونالد ترامپ برای هدف قرار دادن مناطق فرهنگی ایران عملی شود، رئیس جمهور ایالات متحده نیز در زمره «ویرانگرهای فرهنگ و تاریخ» یعنی «‌طالبان» و »داعش» قرار خواهد داد؛ گروهک‌هایی که هر دو به تخریب و ویرانگری‌های مشابهی در این قرن دست زده‌اند. طالبان ‌در سال ۲۰۰۱ «تندیس‌های بودا در بامیان» را بمباران کرد؛ «داعش» مساجد، مکان‌های مقدس و دیگر  سازه‌های تاریخی واقع در عراق و سوریه را را نابود کرد،‌ که از جمله آن‌ها می‌توان به شهر باستانی «پالمیرا» اشاره کرد.» آیا ترامپ می‌داند چه چیزهایی از بین خواهند رفت؟ احتمالا پاسخ منفی است.

تمدن ۵ هزار ساله ابران

ایران با وجود داشتن تمدن ۵ هزار ساله و حدود ۲۰ سایت ثبت شده در فهرست میراث جهانی «یونسکو»، یک کشور غنی و منحصر بفرد، به ویژه در حوزه معماری مذهبی محسوب می‌شود که معماری مذهبی را می‌توان نمایشگر مهارت و تسلط بالا بر علم هندسه، طراحی انتزاعی و مهندسی پیش صنعتی بی‌مانند تمدن این کشور محسوب کرد. این‌ها فقط میراث فرهنگی ایران نیستند بلکه به تمام بشریت تعلق دارد.. این حقیقت که گردشگران غربی به ندرت از کشور ایران بازدید کرده‌اند به فقدان جاذبه‌های توریستی مربوط نیست.

گاردین از «‌تخت جمشید» ‌ به عنوان جواهر تاج باستانی ایران، از مسجد «شاه چراغ» به عنوان بنایی با معماری منحصر بفرد و نورپردازی ماورایی، از کلیسای «وانک» به عنوان بنایی مملو از نقاشی‌های دیواری چند تکه‌ای و حکاکی‌های طلاکاری شده، از «پل‌های اصفهان» به عنوان پل‌هایی مبهوت‌کننده و شاهکارهایی از لحاظ مهندسی و کاربرد، از مسجد «شیخ لطف‌الله» به عنوان یکی از نفیس‌ترین بناهای کاشی‌کاری شده جهان، از حرم «امام رضا» (ع) به عنوان بزرگ‌ترین مسجد جهان و خانه آثار تاریخی ارزشمند، از «پاسارگاد» به عنوان مجموعه ساختمان‌های الهام‌بخش «تاج محل» و کاخ «الحمرا»، از آرامگاه «دانیال نبی» به عنوان آرامگاهی متعلق به هزاره ۴ پیش از میلاد، از «ارگ بم» به عنوان بزرگ‌ترین سازه خشتی جهان، از «گنبد کاووس» به عنوان نمونه‌ای بارز از بی‌نظیری بنا‌های ایران باستان در مهندسی و طراحی یاد کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 − 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان