زلزله تهران – تهران ساعتی پیش لرزید…

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۰۷

زلزله تهران پیش لرزه یا پس لرزه؟

زلزله تهران. امروز ظهر مورخ ۹ خرداد ۹۹ در مناطقی از تهران زلزله احساس شد. این زلزله به بزرگی ٤.٤ ریشتر  عمق ١٠ کیلومتری تهران (دماوند – رودهن) را در ساعت ١٣:٤١ امروز لرزاند. علی بیت‌اللهی،رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی در نشست خبری ضمن اعلام وقوع زلزله امروز اظهار کرد: «این زلزله در عمق ۱۲ کیلومتری رخ داده و از پس‌لرزه‌های زلزله ۱/۵ ریشتری ۱۹ اردیبهشت ماه است» وی در ادامه گفت انتظار داریم روند وقوع پس‌لرزه‌ها در تهران دو تا سه ماه هم ادامه داشته باشد.

گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

زلزله تهران پیش لرزه یا پس لرزه؟

بزرگی: ۴

محل وقوع: مرز استانهای تهران و مازندران  – حوالی دماوند

تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۹/۰۳/۰۷ ۱۳:۴۱:۳۷

طول جغرافیایی: ۵۲٫۰۴

عرض جغرافیایی: ۳۵٫۷۸

عمق زمین‌لرزه: ۱۲ کیلومتر

نزدیک‌ترین شهرها:

۷ کیلومتری دماوند (تهران)

۱۲ کیلومتری رودهن (تهران)

۱۵ کیلومتری بومهن (تهران)

نزدیکترین مراکز استان:

۵۷ کیلومتری تهران

۹۵ کیلومتری كرج

زلزله اردیبهشت تهران

اواسط اردیبهشت زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۱ ریشتر، ساعت ۴۸ دقیقه نیمه شب  در ۶ کیلومتری دماوند و ۵۸ کیلومتری تهران به وقوع پیوست و باعث شد در برخی از مناطق مردم تا صبح به خانه‌های خود نروند، علت این موضوع هم هشدار برخی کارشناسان و محققان نسبت به محل وقوع این حادثه بود.

این حادثه روی گشل مشاء رخ داده بود، گسلی ۴۰۰کیلومتری، که از شرق در نزدیکی شاهرود در استان استان سمنان شروع می‌شود و در غرب به نزدیکی آبیک در استان قزوین می‌رسد، لرزه بامداد جمعه روی این گسل باعث شد تا ۲ نفر یکی هنگام فرار و یکی به علت ترس ناشی از زلزله فوت کنند.

برخی از این مطالعات نشان داده است که روی گسل بارها زلزله‌های شدیدی ایجاد شده‌اند و حالا هم که جمعیت بیشتری در اطراف آن زندگی می‌کنند، اوضاع بسیار وخیم‌تر است.  در یکی از این مطالعات آمده است که در سال‌های ۹۵۸، ۱۶۶۵ و ۱۸۳۰ میلادی زلزله‌هایی به بزرگای ۷.۷، ۶.۵ و ۷.۱ روی این گسل آمده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 − 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان