‌ خروج ‌نهایی انگلیس از اتحادیه اروپا – سرود خداحافظی اعضای پارلمان اروپا

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۱-۱۲

اجرای نهایی برگزیت با امضای بوریس جانسون

‌ خروج ‌نهایی انگلیس از اتحادیه اروپا با سرود خداحافظی اعضای پارلمان اروپا  به طور علنی برگزار گردید. سرود خداحافظی شعری  از شاعر اسکاتلندی قرن هجدهم رابرت برنز بود که در خاتمه جلسه پارلمان اجرا شد. پارلمان اروپا هفته گذشته  موافقت نهایی خود در رابطه با ‌ خروج ‌نهایی انگلیس از این اتجادیه اعلام کرد. در جلسه پارلمان  در رای نهایی، ۲۶۱ نماینده موافق، ۴۹ مخالف و ۱۳ نماینده نیز برای اجرای برگزیت رای ممتنع دادند.

بوریس جانسون، نخست وزیر جدید انگلیس با امضای توافق برگزیت،  روز گذشته مورخ ۱۱ بهمن گام بتدایی خروج از اتحادیه اروپا را علنی کرد. توافق برگزیت در پارلمان به قانونی تبدیل شد که به  دولت انگلیس اجازه اجرای آن را داد و این فرآیند در پی امضای نخست وزیر این کشور در موعد مقرر در ۳۱ ژانویه آغاز شد.

بوریس جانسون چند ماه گذشته در اولین نشست خبری خود به عنوان نخست‌وزیر جدید تأکید کرده بود  که در موعد مقرر  ۳۱ اکتبر خروج انگلیس از اتحادیه را به مرحله اجرا در می‌آورد اما با توجه به  مخالفت پارلمان موفق نشد.  تصمیم  جانسون به برگزاری انتخابات زودهنگام منجر شد تا از این طریق ترکیب پارلمان را به نفع سیاست‌های مد نظر خود تغییر دهد.

به دنبال پیروزی قاطعانه حزب محافظه‌کار  به رهبری جانسون در انتخابات پارلمانی انگلیس در واپسین روزهای سال گذشته میلادی، مجلس عوام خروج این کشور از اتحادیه اروپا در روز ۳۱ ژانویه و طرح نخست‌وزیر بوریس جانسون  برای برگزیت را تصویب کرد.

اهداف بریتانیا در برگزیت

برگزیت – ‌ خروج ‌نهایی انگلیس از اتحادیه اروپا

اهداف بریتانیا در مذاکره برگزیت، تجارت آزاد و عدم آزادی جابه‌جایی است. از طرفی، اتحادیه اروپا  از بریتانیا خواست در سیاست آزادی جابه‌جایی باقی بماند و به طور کلی وضعیت موجود تجارت آزاد را حفظ کند. همانطور که ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا مطرح کرده است: «ارتباط بین دسترسی به بازار یکپارچه و اصول اساسی بازار داخلی، به ویژه جابه‌جایی آزاد کارگران، رابطة واضحی است»

اتحادیه اروپا تعیین کرده بود که دسترسی کامل به بازار یکپارچه فقط با پذیرش جابه‌جایی آزاد مردم امکان‌پذیر است. جابه‌جایی آزاد کارگران در ماده ۴۵ پیمان کار اتحادیه اروپا به وضوح اعلام شده است.

طبق این پیمان، شهروندان اروپایی حق کار کردن در هر کشور اروپایی دیگر را بدون نیاز به مجوز کار، اقامت در آنجا، ماندن در آنجا پس از اتمام کار، همراه با حق برخورداری از رفتار برابر با اتباع بومی در دسترسی به شرایط کاری و سایر مزایای اجتماعی و مالیاتی دارند.

با توجه به طرح جانسون، اجرای برگزیت، برتانیا را وارد «دوران گذار» خواهد کرد، به این معنا که طرفین بریتانیا و بروکسل ۱۱ ماه فرصت خواهند داشت تا به یک «توافق جامع» در خصوص ابعاد و جزئیات برگزیت دست پیدا کنند. گرچه بوریس جانسون  از این بابت مطمئن بوده که در پایان دوره انتقالی یک ساله به یک توافق تجاری جامع با اروپا برسد ولیکن طبق تحلیل منتقدان، زمانبندی یک ساله برای چنین مذاکراتی از واقعیت به دور است.

از دید تحلیل‌گران، توافق جامع که در برگیرنده دغدغه‌ها و ملاحظات انگلیس پس از جدایی از اتحادیه اروپا باشد، مدت زمان بیش از یکسال لازم داشته و بر همین اساس لازم بود تا جانسون دوران گذار را محدود به ۱۱ ماه نکرده و ملزومات را در نظر بگیرد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان