تفاوت مجلات دسترسی آزاد و دسترسی محدود

  • توسط مدیر
  • ۱۳۹۵-۱۰-۱۹

نشریات دسترسی آزاد

تفاوت بین منتشر کردن مقاله در نشریات دسترسی آزاد (open access) و دسترسی محدود (non-open access) چیست؟

مقالاتی که در نشریات دسترسی آزاد منتشر می شوند در اینترنت به صورت رایگان و برای عموم  در دسترس هستند. که این موضوع باعث می شود این مقالات بیشتر استفاده شوند و در سایر مقالات بیشتر به آن ها استناد شود. در مقابل، مقالاتی که در نشریات دسترسی محدود وجود دارند فقط در دسترس موسساتی هستند که مجوز دسترسی به این نشریات را داشته باشند.

اگرچه نشریات دسترسی آزاد باعث می شود که مقالات بیشتر دیده شوند و در دسترس تعداد بیشتری از افراد باشند، اما این مقالات فقط در فرمت الکترونیکی چاپ می شوند. اما در نشریات دسترسی محدود، مقالات علاوه بر فرمت الکترونیکی اغلب در فرمت چاپی نیز منتشر می شوند.

برخی معتقدند که نشریات دسترسی آزاد چندان معتبر نیستند و در درجه دوم قرار دارند، اما این موضوع حقیقت ندارد. این نوع نشریات نیز از روند داوری کامل استفاده می کنند و برخی از آن ها ضریب تاثیر (IF)  نیز دارند.

احتمال دارد تعداد نشریات دسترسی آزاد که دارای ضریب تاثیر هستند در آینده افزایش یابد، زیرا تحقیقات نشان داده است که افزایش میزان دیده شدن مقاله منجر به افزایش استناد به آن می شود.

دسترسی آزاد به نشریات توسط سرمایه گذاران خارجی، واجب شده است. دسترسی به این ملزومات بدون شک در سال های آینده گسترش پیدا خواهد کرد، و به همین دلیل اساتید و محققان نیاز دارند که هرچه سریع تر با این موضوع کنار بیایند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

سینما و هنر

جهان