چگونه ISSN برای نشریه خود بگیریم ؟

  • توسط مدیر
  • ۱۳۹۵-۱۱-۱۲

چگونه ISSN مجله را بگیریم ؟

حجم فراوان مقاله نویسی منجر به افزایش بی نظیر پیایند ها (انتشارات) در سطح جهان و افزایش بیش از پیش این امر در کشورهای مختلف گردید  و نیاز به یک دسته بندی مشخص برای این ناشران در این بین پدیدار شد. جهت نیل به این منظور مطالعات امکان سنجی که به طور مشترک توسط یونسکو و شورای بین المللی مجامع علمی (ICSU) به منظور ایجاد یک نظام اطلاعات علمی جهانی صورت گرفت ، منجر به ابداع نظام ISSN گردید.  شبکه ISSN از مرکز بین المللی ISSN و ۸۸ کشور دیگر در سطح جهان تشکیل شده است مراکز ملی ای که معمولا کتابخانه های ملی آن کشور می باشند.

تعریف پیایند

پیایند یا نشریه یا مجله ، نشریه ای است که به صورت چاپی و یا الکترونیکی به صورت دوره ای کوتاه یا بلند مدت به نشر در حوزه های مختلف می پردازد. نشریات به صورت عمومی و تخصصی به چاپ می پردازند که شامل روزنامه ، ماهنامه، هفته نامه ، فصلنامه و یا سال نامه هستند.

 کاربران شاپا

كتابخانه‌ ها، كارگزاران، مراكز اطلاعات علمی، مراكز چكيده نويسی و نمايه سازی، مراكز توزيع و پخش، ناشران، و فروشگاه‌ها همگی از مراكزی هستند كه به نوعی با شاپا ارتباط دارند و از مزايای آن بهره مند می شوند.

متقاضیان صدور شاپا

صاحب امتیاز یا تمام نشریات که به صورت ادواری به چاپ در سطح ملی یا بین المللی می پردازند نیازمند اخذ این شماره سریال هستند و از طریق سامانه کتابخانه ملی قابل دریافت می باشد.

 تعریف

(International Standard Serial Number) ISSN شماره اختصاصی برای هر مجله یا نشریه می باشد که همانند شماره ملی اشخاص صرفا به یک شخص تخصیص داده می شود و کلیه اطلاعات آن مجله توسط این شماره قابل دسترس می باشد و می توان برای شناخت یک مجله صرفا با شماره شاپای آن به بررسی پرداخت. این شماره سریال در تمامی جهان کاربرد دارد و هم اکنون در کلیه کشور ها استفاده می گردد و کاملا رایگان است. این شماره تز ۸ رقم در دوبخش ۴ تایی با یک خط فاصله بین آنها تشکیل شده است. رقم هشتم رقم کنترل نامیده می شود که با محاسبه رقم هشتم میتوان از صحت این شماره اطمینان حاصل نمود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 + 26 =


اخبار

سینما و هنر

جهان