آب و برق رایگان – راهنمای دریافت آب و برق و گاز رایگان

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۲۷

کاهش مصرف انرژی

در ماه های گذشته از سوی وزارت نیرو طرحی برای رساندن آب و برق رایگان به مشترکان ارائه شد. طرح برق امید از ابتدای آبان ماه اجرایی شده است. این طرح طبق گفته وزیر نیرو موجب کاهش ۱۳ درصدی تعداد مشترکان پرمصرف شده است. همچنین هیات وزیران به منظور فرهنگ‌سازی، اطلاع‌رسانی و آموزش با هدف کاهش مصرف مشترکان مصرف‌کننده بیش از الگو و اعمال سیاست تشویق مشترکان خانگی کم‌مصرف (با اعمال تخفیف ۱۰۰ درصدی)، با پیشنهاد وزارت نیرو درباره اصلاح الگوی مصرف و تشویق مشترکان کم‌مصرف آب موافقت کرد. اوایل هفته جاری هم مصوبه هیات وزیران برای محاسبه گاز بهای مشترکین کم مصرف از ابتدای دی ماه ۱۳۹۹ با تخفیف صددرصد، از سوی معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

آب و برق رایگان - راهنمای دریافت آب و برق و گاز رایگان

آب و برق رایگان – راهنمای دریافت آب و برق و گاز رایگان

دریافت آب و برق رایگان

در طرحی که در دولت به تصویب رسیده است شرط رایگان بودن هزینه برق مصرف پایین‌تر از میانگین مصرف خانوار است و خانوارهای خوش‌ مصرف و بد مصرف نیز با کاهش مصرف خود می‌توانند از این امکان برخوردار شوند.

براساس جزئیات درج شده در قبوض برق جدید، مخاطب قبض برق، مصرف انرژی خود را در مقایسه با مصرف دوره مشابه سال قبل و نیز مصرف سایر مشترکان مشاهده می‌کند. چکیده صورت‌حساب بخش جدید دیگری است که مبلغ قابل پرداخت، مهلت پرداخت و میزان تخفیف/ هزینه اعمال شده در قبض با توجه به الگوی مصرف (کم‌مصرف، خوش‌مصرف و پرمصرف) را نشان می‌دهد. بر این اساس برای کم‌ مصرف‌ها تخفیف صد درصدی بهای برق در قبوض درج می‌شود و برای مشترکان خوش‌ مصرف تخفیف کاهش مصرف نسبت به دوره مشابه سال قبل در نظر گرفته خواهد شد. بد مصرف‌ها هم باید بابت پرمصرفی خود و عدم ‌رعایت الگوی مصرف، هزینه بیشتری که در قبوض محاسبه شده است را پرداخت کنند.

مشترکان خانگی آب هم در مناطق مختلف جغرافیایی کشور متناسب با میزان مصرف به سه گروه خوش‌مصرف، پرمصرف و بدمصرف طبقه‌بندی و برای هر دسته از این مشترکان به ‌تناسب، سیاست‌های حمایتی، تشویقی و یا بازدارنده اجرا می‌شود. وزارت نیرو مجاز است صورت‌حساب آب و فاضلاب مشترکان با مصرف تا یک سوم الگوی تعیین‌شده را با تخفیف صد درصدی محاسبه کند.

البته این تخفیف صرفاً شامل سکونتگاه‌های دائمی در حال بهره‌برداری شهری و روستایی می‌شود و واحدهای خالی از سکنه و سکونتگاه‌های غیردایم نظیر باغ‌ویلاها و خانه‌باغ‌ها مشمول این تخفیف نیستند. آب‌بهای سایر مشترکان تا الگوی تعیین‌شده تغییر نخواهد کرد.

گاز رایگان از ابتدای دی ماه

گازبها و کلیه هزینه‌های مرتبط با آن (مالیات، عوارض ارزش افزوده و عوارض گازرسانی) هم شامل طرحی مشابه شده است؛ و صرفاً سکونتگاه‌های دائمی در حال بهره‌برداری شهری و روستایی و همچنین سکونتگاه‌های عشایری مشمول آن هستند. سکونتگاه‌های خالی از سکنه و غیردائم نظیر باغ‌ویلاها، مشمول این حکم نمی گردند.

گازبها و کلیه هزینه‌های مرتبط با آن (شامل مالیات، عوارض ارزش افزوده و عوارض گازرسانی) برای مشترکان خانگی پرمصرف نیز متعاقباً اعلام خواهد شد. به مشترکان خانگی پرمصرف (میزان مصرف بیش از الگوی تعیین‌شده) فرصت داده می‌شود نسبت به اصلاح مصرف خود اقدام کنند.

طبق گفته رئیس جمهور: هم در آخر امسال و هم سال آینده ۳۰ درصد مردم پول برق پرداخت نخواهند کرد. در گاز هم اینچنین خواهد بود. در محاسبه اول دی پرداخت سال آینده، ۳۰ درصد مردم مجانی گاز مصرف خواهند کرد. آب هم این گونه است و برای تعداد زیادی از مردم، مجانی خواهد شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 + 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان