آتشفشان کیلااوئا – بار دیگر یک آتشفشان در دنیا فوران کرد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۰-۰۲
آتشفشان کیلااوئا - بار دیگر یک آتشفشان در دنیا فوران کرد

فوران آتشفشان کیلااوئا در جزیره بزرگ هاوایی

آتشفشان کیلااوئا به تازگی شروع به فوران کرده است. این آتشفشان در جزیره بزرگ هاوایی فوران کرده و ۱۸۶ هزار نفر از ساکنان این جزیره را با خطر جدی روبرو کرده است. سازمان زمین شناسی ایالات متحده  اعلام کرد که آتشفشان کیلااوئا از روز یکشنبه شروع به فوران کرده است و این فوران ها در دهانه هالما اوما یو رخ داده است.

امروز یکی مقامات از خدمات ملی هواشناسی گفت که فوران، که باعث اصابت ابر بخار به جو شد، حدود یک ساعت طول کشید. گزارش هایی از پرتاب شدن گدازه ها تا ارتفاع ۱۶۵ فوتی از این دهانه منتشر شده است.  این دهانه در پارک ملی آتشفشان هاوایی واقع شده است. ۱۸۶ هزار نفر از ساکنان این منطقه با خطر جدی روبرو هستند و برخی از آنها ترجیح داده اند تا زمان فروکش کردن این فوران  محل سکونت خود  را ترک کنند.

آتشفشان آناک کراکاتائو

آتشفشان آناک کراکاتائو در کشور اندونزی در آغاز سال جاری  فوران کرد و گدازه‌های آن حدود ۵۰۰ متر به هوا پرتاب شد. این شدیدترین فعالیت آتشفشان از زمان فوران و سونامی سال ۲۰۱۸ است.  فوران سال ۲۰۱۸ این آتشفشان موجب سونامی در امتداد سواحل سوماترا و جاوه شد و ۴۳۰ کشته بر جای گذاشت.

آتشفشان کیلااوئا - بار دیگر یک آتشفشان در دنیا فوران کرد

آتشفشان کیلااوئا – بار دیگر یک آتشفشان در دنیا فوران کرد

آناک کراکاتائو به معنی فرزند کراکاتائو وابسته به آتشفشان معروف کراکاتائو است که فوران عظیم آن در سال ۱۸۸۳ دوره‌ای از سرمای جهانی را در پی داشت. اندونزی در حلقه آتش در اقیانوس آرام قرار دارد که در این منطقه بی ثباتی لایه‌های زمین سبب بروز زمین لرزه‌های مکرر و فعالیت‌های عمده آتشفشانی می‌شود .

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 − 9 =


اخبار

سینما و هنر

جهان