آتشکده آدریان – بنای مقدس زرتشتیان در خیابان ادیان تهران

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۲۲
آتشکده آدریان - بنای مقدس زرتشتیان در خیابان ادیان تهران

بنای مقدس زرتشتیان در خیابان ادیان تهران

آتشکده آدریان آتشکده ای بسیار حائز اهمیت برای زرتشتیان است. این مکان محل تجمع بسیاری از زرتشتیان ساکن پایتخت است. نمای بیرون این مکان زیبا با آجرکاری های زیبا تزیین شده است. این محل در یکی از زیباترین و جذاب ترین خیابان های تهران واقع شده است. خیابان سی تیر که به خیابان ادیان نیز شهره است. معبد، نیایشگاه، مسجد زرتشتیان، آتشکده، معبد یا هر نام دیگری که روی این محل مقدس باشد؛ اینجا تنها عبادتگاه زرتشتیان در شهر تهران است. این آتشکده ۱۰۰ ساله، محل نگهداری آتش مقدس و عبادتگاه این عزیزان است. این بنای زیبا در سال ۱۳۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آتشکده آدریان - بنای مقدس زرتشتیان در خیابان ادیان تهران

آتشکده آدریان – بنای مقدس زرتشتیان در خیابان ادیان تهران

تزیینات آتشکده آدریان

درب ورودی این بنا دری بزرگ و چوبی است. در بالای آن کتیبه ای با سنگ مرمر در میان دستان فرشته ای قرار گرفته است. روی این کتیبه سال ساخت بنا نوشته شده است. ارباب کیخسرو در سال ۱۲۹۳ در اواخر دوره قاجار پایه های این بنای مقدس را بنا نهاد. در سال ۱۲۹۶ شمسی (۱۲۸۶ باستانی) ساخت این بنا با کمک مالی پارسیان هند و زرتشتیان به پایان رسید. این آتشکده شامل مجموعه ای از چند ساختمان است که در زمینی به مساحت ۱۳۰۰ متر مربع ساخته شده است. ساختمان اصلی معبد دارای مساحت ۲۰۴ متر مربعی است و در مرکز مجموعه واقع شده است.

گرداگرد عمارت اصلی ۱۶ گوی سنگی قرار دارد که احتمالا نشان از ۱۶ آتش مقدس است. پس از ورود می توانید کتاب های اوستا و کلاه مخصوص زرتشتیان را در سمت چپ و راست در ورودی مشاهده کنید. در بخش مرکزی آتشکده، اتاقی را می بینید که ظرف مسی به نام آفرینگان (مجمر) آنجاست. درون آفرینگان کنده های چوب و آتش مقدس قرار می گیرد.

دور تا دور سحن اصلی، صندلی هایی برای نیایشگران که مشغول خواندن اوستا هستند تعبیه شده است. موبد آدریان نیز در سمت چپ مشغول عبادت است.

برای لذت بردن از تمام این زیبایی ها باید به خیابان جمهوری، خیابان میرزا کوچک خان، پلاک ۴ (ضلع شمالی دبیرستان فیروز بهرام) مراجعه فرمایید. حتما به خاطر داشته باشید که بازدید از این مکان مقدس نیاز به پوشش مناسب دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 + 23 =


اخبار

سینما و هنر

جهان