آتش بس – توافق برقراری آتش بس در منطقه قره باغ 

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۷-۱۹

برقراری آتش‌بس در منطقه قره‌باغ

آتش‌بس در منطقه قره‌باغ برقرار شد. وزیر خارجه روسیه خبر توافق ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای برقراری آتش‌بس در منطقه قره‌باغ را منتشر کرد. وزرای خارجه دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان شامگاه جمعه و پس از ده ساعت گفتگوی سه جانبه در پایتخت روسیه با برقراری آتش بس در منطقه قره باغ موافقت کردند. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اعلام کرد آتش بس از بامداد روز شنبه دهم اکتبر (۲۰۲۰) و با تبادل اسرا و اجساد کشته شدگان این درگیری‌ها آغاز می‌شود.

پس از حدود ۲ هفته درگیری نظامی بر سر قره‌باغ، جمهوری آذربایجان و ارمنستان توافق کردند تا تفنگ‌ها را زمین گذاشته و آرامش را به این منطقه مورد منازعه بازگردانند. پس از اعلام آتش بس در قره باغ، فرانسه، خواستار اجرا و احترام به توافق آتش‌بس در منطقه قره‌باغ به منظور زمینه‌سازی برای پایان دادن به خصومت‌ها به صورت دائمی شد.

بیانیه وزارت خارجه روسیه

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: یک آتش بس اعلام شد: از ساعت ۱۲،۰۰ بامداد روز دهم اکتبر ۲۰۲۰ برای اهداف بشردوستانه و برای تبادل اسرای جنگی و سایر بازداشت شدگان و همچنین اجساد کشته شدگان که مطابق با ضوابط کمیته بین المللی صلیب سرخ انجام می‌شود». در ادامه این بیانیه آمده است که باکو و ایروان با آغاز روند گفتگو‌های اساسی پیرامون مناقشه قره باغ توافق کردند.

لاوروف در خصوص این توافق آتش بس اظهار داشت: «جمهوری آذربایجان، و جمهوری ارمنستان با میانجی گری گروه مینسک و بر پایه اصول بنیانی حل و فصل اختلاف‌ها، گفتگو‌های اساسی با هدف دستیابی به یک توافق صلح آمیز را در اسرع وقت آغاز می‌کنند». در بیانیه‌ای مشترک که لاوروف به آن استناد کرد، آمده است که «مختصات آتش بس در منطقه قره باغ به طور جداگانه مورد توافق قرار خواهند گرفت».

آتش بس – توافق برقراری آتش بس در منطقه قره باغ

این بیانیه همچنین اعلام می‌کند که دو طرف به حفظ چارچوب گفتگو‌ها پیرامون قره باغ متعهد هستند. لازم به ذکر است که طبق یک عرف رایج، چارچوب گفتگو‌های رسمی و قابل قبول در سطح بین المللی در خصوص مناقشه قره باغ همواره با ریاست مشترک اعضای اصلی گروه مینسک- روسیه، ایالات متحده و فرانسه- برگزار می‌شود.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 − 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان