• صفحه اصلی
  • >
  • مسافرت
  • >
  • آرامگاه هفتاد ملا – قبرستان باستانی به سبک معماری مقبره کوروش کبیر

آرامگاه هفتاد ملا – قبرستان باستانی به سبک معماری مقبره کوروش کبیر

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۶-۲۷

جاذبه‌های توریستی شهرستان میرجاوه

آرامگاه هفتاد ملا به دلیل معماری خاص خود از جمله جاذبه‌های دیدنی شهرستان میرجاوه است. فاصله این شهرستان تا زاهدان حدود ۷۵ کیلومتر می‌باشد و به عنوان تنها مرز قانونی جنوب شرق کشور به شمار می‌آید که قدمت آن به بیش از صد سال میرسد. این قبرستان ۸۰۰ ساله متعلق به دوره اسلامی است و از جاذبه‌های توریستی شهرستان میرجاوه به شمار می‌رود. این قبرستان تاریخی در دل کوهی کم ارتفاع از جنس ماسه سنگ در منطقه شمال دامنه تفتان در ناحیه‌ای کوهستانی در حوزه طبیعی کوهستانی دامنه‌های شمالی تفتان واقع شده و دارای آب هوایی معتدل است.

در مورد پیشینه وجود این مقبره و محل به خاطر اینکه تاریخ واقعی و رمز و رازهای آن هنوز مشخص نشده، مردم افسانه‌های مختلفی را بیان می‌کنند. دو روایت در مورد قبرستان هفتاد ملا وجود دارد، اول اینکه پس از ورود اسلام به این منطقه موبدان زرتشتی به این مکان پناه بردند و در همان مکان پس از مرگ دفن شدند که با توجه به معماری قبرها قابل قبول است و روایت دوم اینکه این منطقه در مسیر رودخانه قرار داشته و مردم برای در امان ماندن مردگان خود از سیلاب‌ها، آنها را در ارتفاعات بلند دفن می‌کردند که موقعیت جغرافیایی منطقه بیانگر این موضوع نیز هست.

معماری آرامگاه هفتاد ملا

آرامگاه هفتاد ملا مانند سایر آثار باستانی موجود در روستای تمین، در دل صخره‌ها به وجود آمده و مردم باستان حفره‌ای بزرگ را در دل یک صخره ایجاد کرده‌اند و برای ساخت قبور از سبک معماری مقبره کورش الهام گرفته‌اند. در این سبک معماری در دل کوه حفره‌ای بزرگ ایجاد میکرده‌اند و از آن به عنوان قبرستان استفاده میکرده‌اند. حسن این سبک معماری، در امان ماندن قبرها از آسیب مواردی چون باد و باران بوده است. قبور مسطح این قبرستان از خشت خام ساخته شده است و تعدادی سوراخ برای عبور هوا روی هر کدام تعبیه شده است. علاوه بر این، خاکی سرخ رنگ که جنبه قداسات در این منطقه را دارد نیز بر روی قبور قابل مشاهده است.

آرامگاه هفتاد ملا – قبرستان باستانی به سبک معماری مقبره کوروش کبیر

مساحت قبرستان بیش از ۵۰۰ مترمربع است و به شکل کمانی در بخش شرقی روستای «روپس» در سینه کوه واقع شده است. قبرها همیشه در سایه قرار دارند و به همین علت از گزند باد و باران در امان مانده‌اند. ۱۰۰ سال پیش، دو ستون سنگی بزرگ نیز در مقابل این حفره بوده که در حال حاضر، تخریب شده است. قبور این قبرستان به شکل مستطیل بوده و دو طرف آن به وسیله خشت خام بالا آورده شده و اجساد را داخل آن قرار می‌دادند.  این قبور را به صورت مسطح ساخته‎اند. بر روی هر کدام از قبور هشت سوراخ تعبیه شده که هوا از داخل آنها عبور می‌کند. روی دیوار‌های قبور قبرستان، از رنگ قرمز استفاده شده که نوعی خاک در این منطقه است. اقوام مردگان به وسیله این خاک تزییناتی را روی قبور به وجود آورده‌اند.

مسیر آرامگاه هفتاد ملا

اگر تصمیم دارید از قبرستان هفتاد ملا بازدید کنید باید به شهرستان زاهدان در استان سیستان و بلوچستان سفر کنید و از زاهدان در ۶۳ کیلومتری روستای میرجاوه در شرق زاهدان، نزدیک روستای تمین بروید. از زاهدان با ماشین باید به سمت روستا حرکت کنید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 + 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان