آسمان خراش – زمان بر فراز آسمان خراش‌ها سریع‌تر از سطح زمین می‌گذرد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۰۷
آسمان خراش - زمان بر فراز آسمان خراش‌ها سریع‌تر از سطح زمین می‌گذرد

زمان بر فراز آسمان خراش‌ها سریع‌تر می‌گذرد

آسمان خراش توکیو اسکای تری یکی از بلندترین برج های جهان است. محققان ژاپنی به تازگی و در پی انجام یک پروژه تحقیقی به این نتیجه رسیده اند که گذر زمان در بالای این برج در مقایسه با سطح زمین سریعتر اتفاق می افتد. زمان بالای این برج ۴ نانو ثانیه سریع تر می گذرد.

دانشمندان دانشگاه توکیو، نتیجه تحقیق خود در یک مقاله‌ در ژورنال انگلیسی Nature Photonics منتشر کرده اند. پروفسور هیدتوشی کاتوری و همکارانش با استفاده از ساعت مشبک اتمی کامپکت کاتوری که اندازه‌ای مشابه با یک یخچال خانگی دارد، ثابت کردند که علت این امر تفاوت در سطح گرانش در ارتفاعات مختلف است. پیش از این دانشمندان موفق شده بودند تفاوت گذر زمان در ماهواره‌های GPS و مکان‌های دیگر در فضا و سطح زمین را ثابت کنند.

آسمان خراش - زمان بر فراز آسمان خراش‌ها سریع‌تر از سطح زمین می‌گذرد

آسمان خراش – زمان بر فراز آسمان خراش‌ها سریع‌تر از سطح زمین می‌گذرد

ساعت اتمی راز آسمان خراش ها را فاش کرد

هر چند پیش از این تحقیقات آزمایشگاهی زیادی در این مورد صورت گرفته بود، اما برای اولین بار است که با چنین دقت بالایی در یک فضای تجاری عمومی این پدیده مورد مطالعه و تایید قرار گرفته است. کشف این پدیده به کمک ساعت اتمی کاتوری اتفاق افتاده است. ساعت های اتمی عادی ابعادی بسیار بزرگ دارند و برخی از آنها یک آزمایشگاه کامل را اشغال می کنند.

ساعت اتمی که در این تحقیق از آن بهره گرفته شده است؛ از نوسانات اتمی برای اندازه گیری دقیق زمان استفاده می کند. تعداد زیادی اتم در این ساعت محدود شده اند. این ساعت به گونه ای ساخته شده که پس از ۱۰ میلیارد سال کار، بیش از ۱ ثانیه تاخیر در آن رخ نخواهد داد.

سطح دقت ساعت کاتوری به نسبت ساعت های اتمی سزیم صد برابر بیشتر است. با تکیه بر این تحقیق، حالا امکان استفاده بیشتری از ساعت های اتمی وجود دارد.

دانشمندان ژاپنی معتقدند این ساعت پتانسیل بالایی برای بررسی تغییرات زمین که ناشی از فعالیت آتشفشانی و یا حرکات صفحات کف دریا هستند، دارد. پروفسور هیدتوشی کاتوری گفته است: تمام مردم از ساعت برای دانستن زمان استفاده می کنند. اما ساعت ها می توانند وسیله ای برای اندازه گیری زمان و مکان باشند. مثلا تفاوت در ارتفاع، مطابق با نظریه نسبت تبدیل.

طبق نظریه نسبیت آلبرت انیشتین، گذر زمان تحت تاثیر جاذبه زمین است. این موضوع نشان می دهد که زمان در ارتفاعات بالاتری که جاذبه آنجا کمتر است، سریعتر می گذرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
5 + 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان