آغاز نگارش مقاله – جستجوی ادبیات پژوهشی

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۹-۰۹

آغاز نگارش مقاله

آغاز نگارش مقاله و یا هر پروژه پژوهشی جدیدی با جست‌وجوی ادبیات پژوهشی آغاز می‌شود، یا دست کم باید چنین آغاز شود. هدف اصلی جستجو، ارزیابی وضعیت دانش مشترک ما در مورد موضوع خاص قبل از تلاش برای افزودن مواردی به آن و افزایش غنای آن است.

با توجه به اینکه علم به معنی تأیید یا رد دانش کنونی و یا دستیابی به دانش جدید است، دستیابی به درک صحیح از وضعیت کنونی دانش مشترک اهمیت حیاتی دارد.جستجوی ادبیات پژوهشی

افزون بر این، جست‌وجوی ادبیات پژوهشی پایه و اساس اهداف پنج‌گانه نقل قول می باشد (در بخش های بعد به آن می پردازیم). توجه داشته باشید که جست‌وجوی ادبیات پژوهشی به منظور پیدا کردن مقالات مرتبط نیست، بلکه به معنی مطالعه مقالات مرتبط است.

جستجوی ادبیات پژوهشی سر آغاز نگارش مقاله

آغاز نگارش مقاله باید با جستجوی ادبیات پژوهشی باشد ولی متأسفانه جستجوی ادبیات پژوهشی به ندرت آن‌طور که باید و شاید انجام می‌شود. در ادامه به چند نکته مهم برای بهبود جست‌وجوی ادبیات پژوهشی اشاره شده است:

– انجام جست‌وجوی ادبیات پژوهشی قبل از انجام پژوهش و بدون شک قبل از نگارش مقاله باید صورت گیرد.

– نویدبخش ترین مقالاتی که مطالعه می‌شوند، معمولا همان مواردی هستند که در مقالات مرتبطی که قبلا پیدا کرده اید به عنوان مرجع معرفی شده‌اند.

– بررسی حوزه‌های خارج از رشته خود (به معنی جستجوی کلیدواژه‌های مختلف است که در حین مطالعه ادبیات خارج از رشته خود بارها نمایان می‌شوند).

– اگرچه برای استناد و ارجاع به مقالات پیشین، حافظه منبع خوبی برای آغاز است، اما، هیچ کسی حتی در کوچک‌ترین حوزه پژوهشی، وسعت کل دامنه را

نمی داند. صرفا به حافظه خود اتکا نکنید.

– در زمان اتمام نگارش مقاله، به بررسی مقالات اخیر با محوریت همین موضوع بپردازید. معمولاً پژوهشگران دیگری نیز بر روی موضوعات مشابه کار کرده و مقالاتی را منتشر کرده اند؛ بنابراین برای کسب اطمینان از اینکه مقاله شما شامل آخرین دانش مشترک در این حوزه است مطالعة این مقالات الزامی است.

آغاز جستجو در ادبیات پژوهشی منتهی به یک سؤال دشوار می‌شود: این فرآیند چه زمانی باید متوقف شود؟ بدون شک همواره مقالات بسیار مهمی وجود دارد که شما هرگز به آنها دسترسی نخواهید داشت.

این خاصیت علوم مدرن است. دانستن بهترین زمان برای توقف یا رها کردن جستجوی ادبیات پژوهش و آغاز کار جدید به قضاوت و تجربه نیاز دارد.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
11 + 21 =


اخبار

سینما و هنر

جهان