آغاز واکسیناسیون سراسری – واکسیناسیون سراسری علیه کووید ۱۹ در ایران شروع شد

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۲۱
واکسیناسیون سراسری علیه کووید 19 در ایران شروع شد

اولین دریافت کنندگان در کشور

آغاز واکسیناسیون سراسری علیه بیماری کووید ۱۹ در ایران امروز به صورت نمادین اجرا شد. این مراسم در تالار بیمارستان امام خمینی (ره) در تهران و در سایر استان ها با فرمان ویدئو کنفرانسی رییس جمهور انجام گرفت.

این واکسیناسیون با محموله واکسن های روسی که چند روز قبل وارد کشور شده بود، انجام می شود. اولویت دریافت هم با بخش‌های ICU بیمارستان‌های ریفرال است. امروز در تهران به ۲۵ نفر و در سراسر کشور به ۶۳۵ نفر از کادر ICU بیمارستان ها تزریق انجام می گیرد.

همانطور که وزیر بهداشت قبلا اعلام کرده بود برای جلب اطمینان مردم، ابتدا این واکسن را به خانواده خود تزریق خواهد کرد، اولین دریافت کننده فرزند ایشان بود.

دومین نفر هم دکتر فتاح قاضی (متخصص بیهوشی و رئیس بخش ای سی یو مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)) بوده است. نفرات سوم و چهارم نیز از پرستاران بخش ای سی یو مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) بودند.

واکسیناسیون سراسری علیه کووید 19 در ایران شروع شد

واکسیناسیون سراسری علیه کووید ۱۹ در ایران شروع شد

آغاز واکسیناسیون سراسری با فرزند وزیر

پس از تزریق واکسن به پارسا نمکی (فرزند وزیر بهداشت) رییس جمهور از ایشان خواست تا به پشت میکروفون آمده و از احساسش صحبت کند. پارسا نمکی گفت: من به عنوان عضو کوچکی از جامعه وظیفه‌ای در قبال کادر زحمتکش درمان داشتم و باید این دین را ادا می کردم؛ که اگر در مورد اعتماد بخشی این واکسن اندکی هم شبهه وجود داشت، برطرف گردد.
او در پاسخ سوال رییس جمهور که به پشنهاد پدرش این تزریق را انجام داده یا با خواست خود، گفت: پدرم می خواستند خودشان اینکار را انجام دهند. اما من به ایشان اصرار کردم که من اینکار را انجام دهم و مطمئن هستم اگر کوچکترین مشکل و تردیدی در مورد این محصول وجود داشت، پدر چنین اجازه ای نمی دادند.

مسیرهای واکسیناسیون در ایران

واکسیناسیون در کشور بر اساس اولویت‌بندی که از قبل در سند واکسیناسیون مورد تایید در ستاد ملی مشخص شده، ادامه پیدا خواهد کرد. ایران برای انجام این امر سه مسیر را دنبال می نماید. این سه مسیر برای انجام واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ عبارتند از: تولید داخلی واکسن کرونا با توان دانشمندان ایرانی، تولید مشترک آن از طریق انتقال دانش فنی و همچنین واردات.

طبق سخنان قبلی وزیر بهداشت، تا بهار سال آینده که واکسن ایرانی به مرحله تولید برسد، واردات واکسن از منابع معتبر و ایمن انجام خواهد شد. این منابع تا کنون منبع اروپایی آسترازنیکا، دو کمپانی در هند، یک کمپانی در چین و یک کمپانی در روسیه اعلام شده اند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 24 =


اخبار

سینما و هنر

جهان