آلودگی نفتی – نشت نفتی سکوی میدان ابوذر ایران در خلیج فارس

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۰۵

آلودگی نفتی جدید در آب‌های خلیج فارس

آلودگی نفتی جدید در آب‌های خلیج فارس خبری است که اخیراً منتشر گردیده است. نشت نفتی درحوالی جزیره خارک مشاهده شده است.در خصوص نشت گسترده نفتی  یک روز بعد از انتشار عکس‌هایی توسط شرکت بین‌المللی ردیابی نفتکش‌ها، «تانکرترکرز»، یک مقام ایرانی نشت نفت از خط لوله سکوی میدان نفتی ابوذر در خلیج فارس را تایید کرد. تانکرترکرز روزگذشته، عکسی از روز جمعه هفته گذشته منتشر نموده  که نشان می‌دهد، یک لکه نفتی به طول ۲۰ کیلومتر در آب‌های نزدیک جزیره خارک ایجاد شده است. در توئیت دیگری این شرکت آلودگی را از خطوط لوله عنوان کرد.

میدان ابوذر دو سال قبل از انقلاب سال ۵۷، یعنی حدود ۴۲ سال پیش راه‌اندازی شد و خطوط لوله آن برای رساندن نفت به خشکی کشیده‎‌ شد. این میدان از طریق سه سکو، روزانه حدود ۱۹۵ تا ۲۲۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند.

سکوت وزارت نفت درخصوص نشت گسترده نفتی

در پی انتشار خبر نشت گسترده نفتی از تاسیسات ایران، یکی از مقامات ایرانی در سکوت وزارت نفت، این موضوع را تایید کرد. سیاوش ارجمندزاده، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، امروز، در گفت و گوی خبری بیان داشتند در پی رویت نشتی جدید نفتی در آب‌های خلیج فارس حوالی جزیره خارک در روزهای اخیر عملیات پاک‌سازی آغاز شده،‌ اما «با توجه به شدت و احتمال توسعه دامنه آلودگی برای مهار آن به امکانات و نیروهای بیشتر نیاز است».

ایشان در ادامه افزودند بنا بر گزارش‌های دریافتی مبنی برنشتی گشترده  در دریا از محل خط لوله انتقال نفت مربوط به سکوی نفتی ابوذر تحت نظارت شرکت نفت فلات قاره منطقه خارک در هشت مایلی غرب جزیره خارک شناورهای قیام و ناجی ۹ به محل وقوع آلودگی اعزام شدند.  از نظر ایشان لکه‌‎های نفتی به وسعت ۱۵ مایل (حدود ۲۴ کیلومتر) و با عرض ۱۰۰ متر در منطقه دیده شده است.

دو ماه گذشته به علت نشت نفت از یکی از لوله‌های نفتی در ۲.۵ مایلی جزیره خارک، آلودگی نفتی سواحل این جزیره و حتی بخش‌هایی از سواحل گناوه و بندرریگ را فراگرفت. نشت نفت از خط لوله میدان دریایی ابوذر را شرکت ملی نفت ایران درست یک ماه پیش از تعمیر آن خبر داده بودو مجددا برای تعمیر آن اقدام نموده اند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 + 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان