آنتونیو گوترش – عدم تاییدایرانی بودن تسلیحات حمله به تاسیسات عربستان

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۲۰

اظهارات جدید آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در اظهارات امروز خود بر عدم توان سازمان ملل متحد در ایرانی بودن تسلیحات حمله به تاسیسات عربستان را تاکید کرد. دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارشی به شورای امنیت اعلام کرده است  در برهه زمانی فعلی، سازمان ملل قادر نیست به طور مستقل تایید کند که موشک‌های کروز و هواپیماهای بدون سرنشینی که در این حملات مورد استفاده قرار گرفته‌اند، منشا ایرانی داشته‌اند و اصالتاً ساخت ایران بوده اند.

 حمله به تاسیسات سعودی در بیان آنتونیو گوترش

آنتونیو گوترش در گفت و گوی خبری خود  بیان داشتند که بازرسان سازمان ملل بقایای سلاح‌های مورد استفاده در حمله به تاسیسات نفتی عفیف در ماه مه، فرودگاه بین المللی «ابها» در ماه ژوئن و اوت و حمله به تاسیسات نفتی در بقیق و میدان نفتی خریص و در سپتامبر را مورد بررسی قرار داده‌اند و‌قادر به تایید مستقل عامل حملات نیستند.

ایالات متحده و اروپا به همراه عربستان مدعی هستند مدعی هستند که شواهد روشنی وجود دارد که ایران مسئول حملات اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو در سپتامبر گذشته بوده است ولیکن جمهوری اسلامی ایران، این اتهام را رد کرده است. در همین حال، جنبش انصارالله یمن مسئولیت این حملات را به عهده گرفته است. بازرسان سازمان ملل چند ماه گذشته، به دعوت ریاض، به عربستان رفتند تا به در خصوص حملات به تاسیسات عربستان تحقیق کنند، در نهایت این تحقیقات ۴ ماهه پوچ بودن ادعاها مبنی بر دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات این کشور پادشاهی را تایید می‌کنند.

حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی در اظهارات پوتین

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز در نشست خبری بیان داشتند که هیچ مدرکی که ثابت کند ایران در حمله به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی دست داشته، وجود ندارد. وی تأکید کرد که روسیه مخالف تلاش‌هایی است که سعی دارند مسئولیت این حمله را  متوجه ایران کنند. رئیس جمهوری روسیه با یادآوری اینکه  حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی عواقب منفی در پی داشته، ولی همه اهداف در این رابطه حاصل نشده است، افزود که طرف روسی به همراه سایر کشورها از همه امکانات خود برای تأمین توازن عرضه و تقاضا در بازار انرژی جهان استفاده خواهد کرد و این ضربه ای برای اقتصاد جهانی خواهد بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 + 19 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0