آیت الله مکارم شیرازی – مسئله عزاداری محرم و صفر اجتناب ناپذیر است

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۰۹

عزاداری محرم و صفر

آیت‌الله مکارم شیرازی برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم  را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مورد تاکید قرار دادند. ایشان اعلام کردند: «شکی نیست که ما اصولی داریم که به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم آن‌ها را رها کنیم؛ ازجمله آن مساله عزاداری محرم و صفر است». آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار حجت‌الاسلام‌والمسلمین قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، با تاکید بر لزوم تدبیر مناسب در این خصوص، گفت: «اگر این امور را رها کنیم اسباب دردسر است، اگر بخواهیم عمل کنیم باید به شکلی باشد که هم پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود و هم از جنبه‌های معنوی و مذهبی غافل نشویم؛ همان‌گونه که در مورد نماز جمعه هم این دستور داده‌ شده است».

وی افزود: اگر ضابطه و معیاری در این خصوص نداشته باشیم، مشکلاتی پیش خواهد آمد، بنابراین به‌طور حتم باید متولیان امر در این خصوص توجه کافی و لازم را داشته باشند تا هم دغدغه‌های مذهبی و دینی مردم موردتوجه قرار گیرد و هم پروتکل‌های بهداشتی و سلامت آنان حفظ شود.

در زمان رضاخان با عاشورا چه کردند

آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر اجتناب ناپذیری برگزاری مراسم عاشورا اظهار کرد: «در زمان رضاخان با عاشورا چه کردند؟ اما همه دیدند که کاری از پیش نبردند». وی در خصوص نذوراتیادآوری کردند که نذوراتی که مقید به شروط و قیود خاصی است مثلاً در شب عاشورا و یا فلان غذا و فلان حسینیه است، تغییر این نوع نذورات مشکل است و باید به شکلی مناسب و با رعایت جهات بهداشتی انجام پذیرد، اما نذوراتی که مقید نیست را می‌توان تغییر داد.

آیت الله مکارم شیرازی – مسئله عزاداری محرم و صفر اجتناب ناپذیر است

ورود روحانیت به مسائل اجتماعی

آیت الله مکارم شیرازی ورود روحانیت به مسائل اجتماعی از جمله کمک آنان به مدافعان سلامت را مورد ستایش قراردا داد  و تاکید کرد: در شرایط حساس و خطیری که بسیاری از بیماران و مبتلایان کرونایی فراری بودند، ورود روحانیت و طلاب به این عرصه و کمک به بیماران و حتی غسل و کفن ‌و دفن مرحومان تاثیر بسیار زیادی در جامعه گذاشت و این خود از بهترین نوع تبلیغات تاثیرگذار است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 + 18 =


اخبار

سینما و هنر

جهان