آینده عراق – چالش اصلی جریانات سیاسی عراق برای تعیین نخست وزیر

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۱۲

آینده عراق در پرتو چالش‌های پیش رو

 آینده عراق در پی استعفای عادل عبدالمهدی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. در پی استعفای نخست وزیر عراق در اوایل هفته جاری، برای انتخاب نخست وزیرجدید، بسیاری از گروه‌های سیاسی تمایلی به تشکیل دولت ندارند، ولی در عین حال رغبتی به خالی کردن میدان برای دیگران ندارند. از نظر برخی تحلیل‌گران دلیل عدم تمایل گروه‌های سیاسی به معرفی نخست وزیر، این است که می‌دانند نخست وزیر جدید احتمالا فقط شش ماه یعنی در واقع شش ماه تا زمان برگزاری انتخابات زودهنگام در قدرت خواهد بود.

عبدالمهدی، اولین نخست وزیر عراق بعد از سال ۲۰۰۳ است که تحت فشار تظاهرات مردمی مجبور شد استفا دهد. در چنین شرایطی و با در نظر گرفتن بحران مقبولیتی که نظام عراق با آن مواجه شده، انتخاب هرگونه نخست وزیری که چهره ملی نداشته باشد و از مقبولیت مردمی برخوردار نباشد به تشدید تنش و بحران در  عراق دامن خواهد زد.

آینده عراق در پرتو چالش گروه‌ها و جریانات سیاسی عراق

در پی استعفای نخست وزیر عراق، اوضاع عراق همچنان نا آرام و پرتنش گزارش شده است.  احزاب و جریانات سیاسی عراق که پیش از این برای معرفی نخست وزیر رقابت فزاینده داشتند، در اقدامی بی‌سابقه از معرفی علنی نخست وزیر خودداری نمودند. با این حال، تلاش‌های غیرعلنی‌شان برای معرفی نخست  کماکان وجود دارد. استعفای عبدالمهدی، تمام گروه‌های سیاسی، خصوصا احزاب شیعی، را تحت فشار قرار داد. این گروه‌ها، در مقابل خشم معترضین، سعی می‌کنند در عین اجابت کردن مطالبات معقول و منطقی معترضان، از ساختار کلی نظام سیاسی عراق محافظت کنند.

اما استعفای عبدالمهدی، آینده عراق را  مملو از پیچیدگی و ابهام  نموده است به طوری که جریانات سیاسی عراق مجبور به درگیری با آن هستند. شکافی که در دو ماه اخیر میان دولت و ملت عراق ایجاد شده و خون صد‌ها معترض هم در آن جاری شده است، بر دشواری این راه می‌افزاید. در واقع، هم اکنون چالش اصلی جریانات سیاسی عراق این است که آیا می‌توانند فردی مقبول و مشروع را جایگزین عبدالمهدی نمایند  که در واقع مقبول گروه‌های سیاسی و مردم عراق باشد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 + 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0