ابراز وجود چیست

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۹

ابراز وجود چیست

ابراز وجود چیست ؟ به جسارت و توانایی ابراز وجود  و خواستار حقوق خود بدون تجاوز به حقوق دیگران را ابراز وجود گویند. که به شخص  این اجازه را می دهداحساس اعتماد به نفس زیاد کرده  و امکان دسترسی به رابط صمیمی و صادقانه را افزایش دهد. این توانایی کمک می نماید تا شخص  احساس خوبی  نسبت به  خود داشته و به جایگاه های روزمره مسلط باشد، نتیجه ی این جسارت،افزایش توانایی تصمیم گیری و همچنین  احتمال توفیق در راه رسیدن به اهداف می باشد.

تعریف ابراز وجود

ابراز وجود در واقع به معنای توانایی ابراز افکار و احساسات به شیوه ای است که در آن نیازهای شما به روشنی مشخص می شود و راه ارتباط با دیگران برای همیشه گشوده باقی می ماند . بر اساس دیدگاه آلبرتی و آمونز ابراز وجود به عنوان یک مهارت و کفایت در ارتباط های بین فردی تلقی می شود. لنج و جاکویوسکی مهارت ابراز وجود را شامل گرفتن حق خود و ابراز افکار، احساسات و اعتقادات خویش به نحوی مناسب، مستقیم و صادقانه دانسته اند. به گونه ای که حقوق دیگران را پایمال نکنیم. افراد با مهارت ابراز وجود ضعیف، هم برای خود و هم برای دیگران مشکلات عدیده ای به وجود می آورند.

انواع ابراز وجود

ابراز وجود چنیدن نوع است  در اینجا لنج و جاکویوسکی (۱۹۷۶)، به پنج نوع آن اشاره می کنند:

 ۱) ابراز وجود بنیادی

ابراز وجود بنیادی  ساده ابراز کردن را  و پافشاری  بر حقوق، اعتقاد، احساس یا عقیده  را شامل می شود .

۲) ابراز وجود همدلانه

در ابراز وجود عادلانه موقعیت را به رسمیت شناخته  یا حالات شخص مقابل را مشخص میکند که متوجه میشویم طرف مقابل جه موقعیتی دارد در ابراز وجو عادلانه وقتی کسی در میان صحبتمان حرف می زند می گوییم «در جریان هستم که دوست دارید نظرتان را ارائه بدید اما ای کاش اجازه می دادید حرفهایم را تمام کنم».

 ۳) ابراز وجود افزایشی

در ابراز وجود افزایشی اشخاص با کوچکترین ابراز وجود استارت میزنند اگر به بی توجهی طرف مقابل روبه رو شد به ابراز وجود خود  می افزاید.

 ۴) ابراز وجود از طریق رویارویی

زمانی که از ابراز وجود رویارویی استفاده می کنیم کارها و صحبت ها ی طرف مقابل متناقص است  و باید به آن ثابت کنیم  که او چه نظری دارد و آن چه می کند متفاوت است . در نتیجه آن شخص  آن چه در حال حاضر خواستارش است  را ابراز می کند.

 ۵) ابراز وجود «منی»

در ابراز وجود منی گوینده  خیلی واضح برخورد  طرف مقابل، اثر  آن بر زندگی یا احساسات خودش و علت این که چرا باید آن را تغییر دهد را توضیح می دهد.

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

  1. مطلب خوبی بود
    فقط یکم نیاز به ویرایش نگارشی داشت
    کاش یه خورده انواع ابرازوجود رو بیشتر توضیح می دادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 − 22 =


اخبار

سینما و هنر

جهان