ابررایانه – ساخت قدرتمندترین ابررایانه جهان در ژاپن

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۰۸
ابررایانه - ساخت قدرتمندترین ابررایانه جهان در ژاپن

سبقت از آمریکا و چین

سالیان متوالی است کشورهای چین و آمریکا در صدر برترین تولید کنندگان ابررایانه های جهان قرار گرفته اند. اما هفته گذشته ژاپنی ها این انحصار را شکستند و در جایگاه نخست قرار گرفتند. برترین سوپر کامپیوتر جهان که توسط ژاپن ساخته شده است توانست از رقیب آمریکایی خود یعنی سامیت پیشی بگیرد. حالا فوگاکوی ژاپنی سریع ترین در جهان است.

ابررایانه - ساخت قدرتمندترین ابررایانه جهان در ژاپن

ساخت قدرتمندترین ابررایانه جهان در ژاپن

سرعت پردازش ابررایانه فوگاکو

فعالیت عملیاتی فوگاکو (fugaku) در روزهای اخیر آغاز شده است. این ابررایانه در مرکز RIKEN (ریکن) در کوبه ژاپن نصب گردیده است. نکته جالب اینکه سرعت پردازش فوگاکو ۲٫۸ برابر بیشتر از سریعترین ابررایانه قبل از خودش است. سرعت پردازش فوگاکو  ۴۱۵.۵ پتافلاپس است و  سامیت با سرعت پردازش ۱۴۸.۸ پتافلاپس حالا در رتبه دوم جای گرفته است. طراحان فوگاکو مدعی هستند در بهترین حالت ممکن سرعت این دستگاه به ۱۰۰۰ پتافلاپس می‌رسد. چنین سرعتی در تاریخ بی سابقه بوده است.

پردازنده ها

فوگاکو ۱۵۸۹۷۶ پردازنده دارد. هر کدام از این پردازنده ها A۶۴FX نام دارند و توسط شرکت معتبر فوجیتسو طراحی و ساخته شده اند. فوگاکو در واقع یک ابررایانه ۴۸ هسته ای است. معماری این پردازنده ها هم بر اساس طراحی شرکت آی آر ام صورت گرفته است.

رتبه بندی

با رونمایی از این غول ژاپنی حالا فوگاکو رتبه اول جهان را دارد. پس از آن سامیت آمریکایی به مقام دوم سقوط کرده است. سیرا در آمریکا هم که سرعتی برابر ۹۴.۶ پتافلاپس دارد، در رتبه سوم قرار می گیرد. ابر رایانه های چینی یعنی Sunway TaihuLight و Tianhe-۲A که به ترتیب ۹۳ و ۶۱.۴ پتافلاپس سرعت دارند نیز رتبه های چهارم و پنجم جهان را در اختیار دارند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 + 11 =


اخبار

سینما و هنر

جهان