ابر باتری – ساخت ابر باتری که در ۱۵ ثانیه شارژ می شود

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۷-۰۳

باتری خودروهای برقی با شارژ ۱۵ ثانیه ای

یک ابر باتری با استفاده از فناوری باتری های لیتیوم یونی و ابرخازن ها به تازگی معرفی شده که قابلیت فوق العاده شارژ در ۱۵ ثانیه را دارد. این محصول را شرکت استونیایی اسکلتون رونمایی کرده است. البته این ابر باتری حاصل همکاری اسکلتون و انستیتو فناوری کارلزرو آلمان ( Karlsruhe Institute of Technology) می باشد. این محصول می تواند در حوزه تولید خودروهای برقی مورد استفاده قرار گیرد. یک خودروی برقی را تصور کنید که باتری آن تنها در ۱۵ ثانیه شارژ می شود. شگفت انگیز نیست؟

ساخت ابر باتری که در 15 ثانیه شارژ می شود

ساخت ابر باتری که در ۱۵ ثانیه شارژ می شود

دلیل شارژ آهسته باتری خودروها

این محصول یک باتری هیبریدی ترکیبی از سلول لیتیوم یونی عادی و سلول ابرخازن است. سلول ابرخازن دارای یک تکه گرافن خمیده هم می باشد. تراکم انرژی بالا در باتری های لیتیوم یونی بسیار بالاست. بنابراین می توانند مقدار زیادی انرژی ذخیره نمایند. البته که چگالی توان آنها کم است. با توجه به مواردی که ذکر شد متوجه می شویم زمان شارژ و تخلیه شارژ در این نوع از باتری ها روندی آهسته دارند. همین موضوع هم دلیلی است برای اینکه خودروهای الکترونیکی زمان زیادی برای شارژ باتری نیاز دارند.

ابر باتری

ابر خازن ها بر خلاف باتری های لیتیومی چگالی توان بالا دارند؛ بنابراین با سرعتی بسیار زیاد شارژ و البته تخلیه شارژ می شوند. عمر آنها نیز بسیار طولانی است. این خازن های پر توان قابلیت هزاران بار شارژ و تخلیه شارژ را نیز دارند.

شرکت اسکلتون مشغول به روز رسانی و ارتقای محصولات تولیدی خود است. این شرکت همچنان در پروژه های مختلف سرمایه گذاری نموده است تا باز هم به ساخت خازن با چگالی بالاتر برسد.

به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور با تلاش این شرکت ها خودروهای الکترونیکی به بازار عرضه شوند که در مدت زمانی بسیار کوتاه شارژ شده و بازدهی بالایی نیز داشته باشند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 − 14 =


اخبار

سینما و هنر

جهان