تدروس ادهانوم – سازمان جهانی بهداشت تعلیق کمک‌های آمریکا را محکوم کرد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۱-۲۸

تاسف برای تصمیم دونالد ترامپ

تدروس ادهانوم، رییس سازمان جهانی بهداشت نسبت به تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای تعلیق کمک مالی به این نهاد بین‌المللی ابراز تاسف کردو خواستار لغو آن شد. تدروس ادهانوم در کنفرانسی خبری در ژنو سوئیس گفت: «متاسفیم که رییس جمهوری آمریکا دستور داده تا کمک مالی به سازمان جهانی بهداشت تعلیق شود»

تدروس ادهانوم  ضمن امیدواری نسبت به به لغو این دستور، اعلام کرد: «ما سعی می‌کنیم که در همکاری با شرکایمان این شکاف [مالی] را پر کنیم»

اتهام دونالد ترامپ به  سازمان جهانی بهداشت

ترامپ دو روز گذشته سازمان جهانی بهداشت را  متهم کرد که نتوانسته اقدامات کافی در مقابله با کرونا ویروس انجام دهد و علناً اعلام کرد که کمک‌های سالیانه به این سازمان را تعلیق می‌کند.دونالد ترامپ سازمان جهانی بهداشت را زیر اتهام های دیگر نیز قرار داد. وی سازمان  را به مخالفت با اعمال ممنوعیت سفر و فقدان شفافیت و همچنین اتکا به اطلاعات چین متهم کرد.

تدروس ادهانوم – رئیس سازمان جهانی بهداشت

سالانه بودجه سازمان جهانی بهداشت از شوی هه کشورها تامین می شود ولیکن ایالات متحده سهم بیشتری در تامین این بودجه نسبت به اغلب کشورها دارد. آمریکا سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار به سازمان جهانی بهداشت کمک می‌کند که این مبلغ بخش کوچکی از بودجه ۶ میلیاردی این سازمان در سال است.

ترامپ قبلاً  گفته بود: «سازمان جهانی بهداشت درحالی که بیشتر بودجه خود را از آمریکا دریافت می‌کند، فعالیت خود را در چین متمرکز کرده است. در این باره اقدام خواهیم کرد. خوب شد که توصیه آنها درباره بازگذاشتن مرزها با چین را نپذیرفتم. چرا چنین توصیه اشتباهی به ما کردند؟»

مخالفین اقدام ترامپ

اقدام ترامپ با مخالفت‌های زیادی به ویژه از سوی چین روبرو شده است. جائو لی جیاس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین ضمن انتقاد از آمریکا به دلیل تعلیق کمک‌های مالی به سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که این تصمیم آمریکا «توانایی‌های سازمان بهداشت جهانی را تضعیف می‌کند و به همکاری‌های بین‌المللی در زمینه مبارزه با ویروس کرونا آسیب می‌رساند.»

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
5 + 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان